Do sada je 28 od 32 članice NATO-a pristalo sudjelovati u aktivnostima NSATU-a, izjavio je zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge tijekom srijede u Saboru. Naglasio je kako ova misija ne uključuje NATO kao stranu u ratu u Ukrajini te da Hrvatska ima pravo odbiti slanje svojih časnika na teritorij Ukrajine.
Dvadeset i osam članica NATO-a odlučile su sudjelovati u aktivnostima NSATU-a, što su i javno objavile, no nije otkriveno koje četiri nisu jer “to nije informacija dostupna javnosti“. Bulja je bio zainteresiran da li je Ruge posjetio i druge parlamente kako bi govorio o NSATU-u, na što mu je Nijemac odgovorio da je posjetio parlamente SAD-a, Nizozemske i Portugala, ali ne i ostale jer “nije bio pozvan”.
Iako NSATU neće biti aktivan na teritoriju Ukrajine, nekoliko časnika za vezu će privremeno putovati u Ukrajinu kako bi koordinirali dostavu pomoći iz Wiesbadena, centra misije, izjavio je Ruge.
“Nije obavezno da to budu hrvatski časnici. Kao država, imate mogućnost odbiti tu dužnost slanja časnika i jasno izraziti da vaši časnici ne mogu biti poslani u Ukrajinu”, rekao je zamjenik glavnog tajnika NATO-a, naglasivši više puta da je to hrvatska suverena odluka.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Drugi čovjek NATO-a Boris Ruge demantirao je premjera Plenkovića i ministra obrane Anušića: “NATO nije deklasificirao dokument već je iznio mišljenje pravne službe!”
Zajednička sjednica Odbora za vanjsku politiku s Izaslanstvom HS u parlamentarnoj skupštini NATO-a
Most: O misiji Hrvatske u sastavu NATO-a
Saborski zastupnici Božo Petrov, Miro Bulj i Nikola Grmoja komentirali su slanje hrvatskih časnika u Njemačku u misiju NATO-a.
Selak Raspudić za vrijeme sjednice Odbora s Borisom Rugeom
Izjave saborske zastupnice Marije Selak Raspudić za vrijeme sjednice Odbora na kojoj je bio prisutan Boris Ruge