Butan, Liberija, Niger i Tonga još nisu formalno priznale Hrvatsku

Hrvatsku koja je 5. kolovoza proslavila  29. godina VRO Oluja i otkako je postala međunarodno priznata država još 1992. godine prošlog stoljeća i dalje nekoliko zemalja formalno nisu priznale Hrvatsku niti uspostavile formalne diplomatske odnose s njom. Unatoč tome što je većina svijeta priznala Hrvatsku, četiri države svijeta još uvijek nisu formalno priznale njezinu neovisnost: Butan, Liberija, Niger i Tonga.

  • Butan, poznat kao Kraljevina Butan, jest zemlja smještena u južnoj Aziji koja nema izlaz na more. Smjestila se u veličanstvenom planinskom lancu Himalaja, graničeći na sjeveru s Kinom, a na jugu s Indijom, s kojom dijeli snažne gospodarske i političke veze. Većinsko stanovništvo prakticira budizam, koji je također državna religija. Ova jedinstvena država, poznata po svojoj izoliranosti od vanjskog svijeta, omogućuje pristup strancima samo u određenim područjima. S više od 70% teritorija prekrivenog šumama i strogo zaštićenim prirodnim rezervatima, Butan je dom nekim od najneistraženijih područja na planeti, uključujući vrh Gangkhar Puensum, najviši neprohodni vrh na svijetu. Butan je također poznat po svojoj politici nacionalne sreće, koja stavlja blagostanje građana iznad materijalnog bogatstva, čineći ga jednom od najzanimljivijih zemalja u regiji.
  • Liberija država koju su osnovali robovi (1847.) Afrička država Liberija proglasila je nezavisnost 26. srpnja 1847. Državu osnovali su oslobođeni doseljeni američki robovi iz SAD-a. Liberija (Republic of Liberia) država u zapadnoj Africi, između Sijera Leonea na zapadu (duljina granice 306 km), Gvineje na sjeveru (563 km), Obale Bjelokosti na istoku (716 km) i Atlantskog oceana na jugozapadu (duljina obale 579 km) obuhvaća 96 917 km². Prema procjeni Liberija danas ima nešto više od pet milijuna stanovnika. Prvim liberijskim predsjednikom postao je Joseph Jenkins Roberts. Predsjednica Liberije bila je od 2006. do 2018. Ellen Johnson Sirleaf, prva žena u povijesti Afrike izabrana za šefa države. Sirleaf je i dobila Nobelovu nagradu za mir 2011.
  • Niger Republika Niger, poznata kao država u srcu zapadne Afrike, ne posjeduje izlaz na more. Njezine granice oblikuju se susretima s šest zemalja: Alžirom na sjeverozapadu, Libijom na sjeveru, Čadom na istoku, Nigerijom na jugu, Malijem na zapadu te Beninom i Burkinom Faso na jugozapadu. Ova geografska pozicija čini Niger važnim čvorištem u regiji, unatoč izazovima koje predstavlja njezin kopneni karakter.
  • Kraljevina Tonga, smještena u Tihom oceanu, sastoji se od 177 otoka koji su raspoređeni u tri glavne skupine: Tongatapu, Ha’apai i Vava’u. Ovi otoci leže jugozapadno od Samoe i istočno od Fidžija, nudeći raznolikost krajolika od vulkanskih do koraljnih formacija. Nuku’alofa, glavni grad Kraljevine Tonga, nalazi se na otoku Tongatapu i predstavlja političko, kulturno i ekonomsko središte nacije. Tonga je poznata po svojoj bogatoj povijesti koja seže još od naseljavanja oko 1000. godine prije Krista, a od 10. stoljeća vlast je u rukama dinastije Tu’i Tonga. Od 1875. godine, Tonga se ponosi statusom kraljevine, sustavom koji se održao sve do danas. Osim toga, Tonga je značajna po svojoj kulturnoj baštini, uključujući tradicionalne običaje kao što su tetoviranje i izrada odjeće od prirodnih materijala, te po svojoj glazbi koja uključuje jedinstvene instrumente poput bambusove frule. Tonga je također poznata po svojoj gostoljubivosti, koju je engleski istraživač James Cook opisao tijekom svojih putovanja, dajući joj nadimak ‘Prijateljski otoci’.

Hrvatski državljani uz preporučljivo savjetovanje sa Ministarstvom vanjskih poslova mogu putovati u većinu država koje nisu formalno priznale Hrvatsku, ali uz određene uvjete i ograničenja.

Evo nekoliko stvari koje treba imati na umu:

  • Viza: Za neke od tih država može biti potrebna viza koju treba ishoditi prije putovanja.
  • Sigurnost: Neke od tih država mogu imati nestabilnu političku situaciju ili sigurnosne rizike, pa je važno provjeriti aktualne informacije o sigurnosti prije putovanja.
  • Diplomatska predstavništva: Hrvatska možda nema diplomatska predstavništva u tim državama, što može otežati dobivanje pomoći u slučaju potrebe.

Preporučljivo je da se prije putovanja u bilo koju od tih država posavjetujete s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske (MVEP) kako biste dobili najtočnije i najnovije informacije o uvjetima putovanja, sigurnosnoj situaciji i potrebnim dokumentima.

Zaboravite  X (bivšiTwiter)  pratite nas na BlueSkyblueskyZMAJ MARKETING: [email protected]

Iako nisu formalno priznale Hrvatsku te su zemlje priznale uglavnom sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije uključujući i Republiku Makedoniju koja je nakon osamostaljenja u veljači 2019. godine promijenila ime u sadašnje; Republika Sjeverna Makedonija. Možda naše Ministarstvo vanjskih poslova ne radi dobro kao u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije?

Zmajski marketing

Vezane objave

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Kijev, 20. studenoga 2024. – Veleposlanstvo Sjedinjenih Država u Kijevu primilo je specifične informacije o potencijalnom značajnom zračnom napadu koji se očekuje u srijedu, 20. studenoga 2024. godine. Zbog toga…

Grčke pripreme za rat

Grčka je objavila reformu svojih oružanih snaga. Vladin glasnogovornik Pavlos Marinakis izjavio je da je razvoj sustava protuzračne obrane, uključujući protuzračnu i proturaketnu kupolu, jedna od najvažnijih promjena. Na dnevnom…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ne propustite

Split: Pronađena veća količine droge – uhićene tri osobe, četvrta u bijegu

Split: Pronađena veća količine droge – uhićene tri osobe, četvrta u bijegu

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Grčke pripreme za rat

Grčke pripreme za rat

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca