Republikanci u Nebraski blokiraju inicijative podržane od strane Trumpa koje bi promijenile metod dodjele elektorskih glasova u državi. “Nakon dubokog razmatranja, jasno mi je da upravo sada, 43 dana od dana izbora, nije trenutak za ovu promjenu”, napisao je državni senator Mike McDonnell u tekstu za NBC News. Prema modelu ako bi se primjenio kao u nekim državama, “pobjednik uzima sve”, Trump bi bio gotovo siguran da će osvojiti sve elektorske glasove u Nebraski.
Republikanski zastupnik iz Nebraske izjavio je u ponedjeljak kako ostaje protivnik promjene metode dodjele elektorskih glasova u državi, čime je efektivno onemogućio napore bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i njegovih pristaša da izmjene sustav kako bi osigurali dodatne elektorske glasove ovog jeseni.
Saveznici Donalda Trumpa su se naime pozvali su na održavanje posebne zakonodavne sjednice koja bi bila usmjerena prema republikanskom kontroliranom zakonodavnom tijelu. Cilj ove sjednice bio bi promjena trenutnog sustava dodjele elektorskih glasova, koji se temelji na principu “pobjednik uzima sve”, u sustav koji bi elektorske glasove dodjeljivao prema rezultatima u pojedinim kongresnim okruzima.
Brojanje glasova u Americi: Kompleksan sustav s elektorskim koledžem
Izborni sustav u SAD-u naziva se dvostranački sustav. To znači da dvije stranke dominiraju političkim poljem na sve tri razine vlasti. U SAD-u su to dvije stranke Republikanska stranka i Demokratska stranka. Ostale stranke, koje se često nazivaju “trećim stranama”, u SAD-u uključuju Zelenu stranku, Libertarijane, Ustavnu stranku i Stranku prirodnog prava.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Američki izborni sustav je jedinstven i često zbunjuje one koji nisu upoznati s njim. Za razliku od mnogih drugih zemalja, predsjednika SAD-a ne biraju izravno građani, već Elektorski koledž. Izbori se održavaju prvog utorka nakon prvog ponedjeljka u studenom.
Elektorski koledž
Svaka savezna država ima određeni broj elektora, koji se određuje na temelju broja zastupnika u Kongresu i dva senatora. Ukupno ima 538 elektora, a za pobjedu je potrebno osvojiti najmanje 270 elektorskih glasova.
Dan izbora
Na dan izbora, građani glasaju za predsjedničkog kandidata u svojoj saveznoj državi. U većini država, kandidat koji osvoji najviše glasova dobiva sve elektorske glasove te države (“winner-takes-all” sustav).
Brojanje glasova
Brojanje glasova se provodi na razini saveznih država, a svaka država ima svoja pravila i procedure. To može uključivati ručno brojanje glasačkih listića, korištenje optičkih skenera ili kombinaciju oba načina.
Potencijalni izazovi
Zbog složenosti sustava i različitih pravila u pojedinim državama, brojanje glasova može potrajati nekoliko dana, pa čak i tjedana, posebno ako je utrka tijesna. To može dovesti do napetosti i neizvjesnosti, kao što se dogodilo na predsjedničkim izborima 2020. godine.