Izina balada

Učiniti sve prema pravilima nije ljubav!

Knjiga Izina balada autorice Magde Szabo nudi duboko emotivno i poetski bogato istraživanje složenog odnosa majke i kćeri. Ljubav između majke i kćeri jedna je od najsnažnijih i najdubljih veza u ljudskom životu, ali one su se voljele uvjetno: obostrane geste nisu bile prepoznate kao ljubav.
Glavni likovi u knjizi, Iza i njena majka Etelka, portretirani su s dubokom emocionalnom složenošću. Njihova veza nije prikazana idealistički, već realistično, s usponima i padovima, nesporazumima i pomirenjima. Priča dočarava intenzitet međusobnog odnosa i ne prepoznatu ljubav između majke i kćeri. One se vole ali se ne razumiju i ne prihvaćaju.
Majka je prvi oslonac svakom djetetu – ona koja pruža ljubav, sigurnost i zaštitu. Kada Etelki, nakon 49 godina braka, umire suprug, kome je bila u potpunosti posvećena, izgubljena je i osim boli gubitka, nema o kome brinuti, što je bila svrha njezina života. Etelka je umirovljenica iz provincije, idealistica, odrasla u siromaštvu i naviknuta na skroman život. U sretnom braku sa sucem Vincom dobili su kćer Izu. Svojoj kćeri Izi dali bi sve.
Odrastanjem, često dolazi do preokreta u dinamici odnosa; kći počinje brinuti o majci, pa je tako i Iza odlučila da će majka, nakon smrti oca, živjeti s njom. Nakon sprovoda Iza prodaje kuću svom bivšem suprugu Antalu i odvodi majku u Peštu. Iza je uspješna liječnica, materijalistica, karijera i novac su joj bitni, emocionalni je invalid koju je suprug, također uspješan liječnik, ostavio jer je toliko savršena da uništi sve oko sebe. U Pešti Iza živi u moderno namještenom stanu, ima kućnu pomoćnicu, majku zasipa novcem, ne dozvoljava joj da išta radi, a ne prepoznaje da majci treba nježnost i stari život. S druge strane, majci se ubrzo rasplinu sve iluzije koje je imala vezano uz preseljenje u Peštu. Nije se uspjela snaći i prilagoditi velegradu, a Iza ne treba njenu pomoć. Svaki odnos koji su pokušale uspostaviti je propao, sve što napravi Iza kritizira, tako da starica ubrzo ostaje prepuštena sama sebi i beskrajno pati.

Tragedija neprepoznate ljubavi

Tu patnju prepoznaje Izin bivši suprug Antal, nježan i pun ljubavi prema bivšoj punici. Namjerava je pozvati i želi da ostane s njime u njenoj bivšoj kući. Ali prekasno. Priča se razrješuje tamo gdje je i počela, jedino Iza ne shvaća razmjere vlastite krivnje.

O književnici

Magda Szabó (1917. – 2007.), rođena je u Debrecenu, najznačajnija je mađarska književnica 20. stoljeća. Za života je objavila više od pedeset književnih djela: romana, drama, zbirki pjesama, studija i eseja te filmskih scenarija. Djela su joj do danas prevedena na više od 40 jezika, a dobila je i mnoga znamenita književna priznanja; među njima i „Kossuth“ (1978.), najvažniju mađarsku kulturnu nagradu. Za roman Vrata (preveden na trideset četiri svjetska jezika), dodijeljena joj je prestižna francuska književna nagrada „Femina“ za strane pisce (2003.).

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

  • Pročitajte još i:

    Ukrajinski Uskrs: Jaja

    Uskrs je, uz Božić, jedan od dva najveća blagdana za kršćane. A u Ukrajini proslave traju najmanje tjedan dana. O bogatim tradicijama, svečanim pripremama i omiljenim poslasticama Ukrajinaca govorit ćemo…

    J. Matanović: Stoji ti put

    „Ljudi s ruba imaju sa svojim poteškoćama u sebi nešto proročko. Oni će prodrmati zajednicu jer zahtijevaju autentičnost. (…) Čovjek s ruba predstavlja pravi izazov. Njegov je krik – krik…

    Ne propustite

    Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

    Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

    Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

    Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

    Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

    Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

    PU – obavijesti

    PU – obavijesti

    HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

    HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

    Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

    Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok