
Jeste li znali da se cijena Big Maca može koristiti za mjerenje ekonomskog zdravlja zemlje? Zvuči nevjerojatno, ali upravo je to ideja iza Big Mac indeksa, neobičnog ekonomskog alata koji je 1986. godine izumio časopis The Economist.
Ovaj nekonvencionalni indeks temelji se na teoriji pariteta kupovne moći (PPP), koja tvrdi da bi tečaj između dvije valute trebao izjednačiti cijene identične košarice dobara i usluga u tim zemljama. U ovom slučaju, “košarica” se sastoji od jednog jedinog proizvoda: Big Mac hamburgera.
Ideja je jednostavna: usporedite cijenu Big Maca u različitim zemljama. Ako je Big Mac u jednoj zemlji skuplji nego u drugoj, to bi moglo ukazivati na to da je valuta te zemlje precijenjena.
Naravno, “burgernomika” nije savršena znanost. Big Mac indeks nikada nije zamišljen kao precizno mjerilo valutne neusklađenosti, već kao zabavan i pristupačan način da se objasni složena ekonomska teorija. Ipak, njegova jednostavnost i popularnost doveli su do toga da postane globalni standard, a spominje se čak i u nekim ekonomskim udžbenicima.
Zanimljivo je da postoji i “gurmanska” verzija indeksa, za one koji svoju brzu hranu shvaćaju ozbiljno poput Donalda Trumpa.
Iako Big Mac indeks možda nije najprecizniji ekonomski alat, on nam ipak pruža zanimljiv uvid u globalnu ekonomiju i pokazuje kako se čak i hamburger može koristiti za mjerenje ekonomskog zdravlja.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]