Nafta iz hladnog sjevera: Trumpove carine prijete kanadskoj ekonomiji

Kanada, zemlja poznata po prostranim šumama, javorovom sirupu i ljubaznim ljudima, također je i energetska sila. Četvrti je najveći svjetski proizvođač nafte, s ogromnim rezervama smještenim u naftnim pijescima Alberte. Većina te nafte, preko 3 milijuna barela dnevno, putuje južno, preko granice, do rafinerija u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj ustaljeni energetski tok sada je ugrožen najavom američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina na kanadsku naftu.

Trumpova administracija tvrdi da su carine potrebne kako bi se zaštitila američka radna mjesta i smanjila ovisnost o stranim izvorima energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi takav potez imao ozbiljne posljedice i za Kanadu i za SAD.

Za Kanadu, uvođenje carina značilo bi gubitak najvećeg i najvažnijeg tržišta. To bi moglo dovesti do pada cijena nafte, smanjenja investicija u energetski sektor i usporavanja ekonomskog rasta. Kanadski proizvođači nafte bili bi prisiljeni tražiti nova tržišta, što bi bilo izazovno s obzirom na globalnu preopskrbljenost naftom.

S druge strane, američke rafinerije, posebno one na Srednjem zapadu i u Zaljevu, ovise o kanadskoj nafti. Uvođenje carina dovelo bi do povećanja troškova proizvodnje i viših cijena benzina za američke potrošače. To bi moglo negativno utjecati na američku ekonomiju i izazvati nezadovoljstvo javnosti.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
Banner Zmaj InfoZMAJ MARKETING: [email protected]

Osim ekonomskih posljedica, uvođenje carina moglo bi narušiti i dugogodišnje prijateljske odnose između Kanade i SAD-a. Kanada je već najavila da će poduzeti protumjere ako SAD uvede carine. To bi moglo dovesti do trgovinskog rata s nesagledivim posljedicama.

U ovom trenutku, teško je predvidjeti hoće li Trump ipak uvesti carine na kanadsku naftu. Mnogo će ovisiti o pregovorima između dvije zemlje i reakcijama američkih gospodarstvenika i javnosti. Međutim, jedno je sigurno: uvođenje carina bio bi rizičan potez s potencijalno ozbiljnim posljedicama za obje zemlje kako za Kanadu tako i za SAD.

Dok Kanada i SAD odmjeravaju svoje sljedeće poteze, svijet promatra s velikom pozornošću. Hoće li prevladati ekonomski interesi ili politički pritisci? Odgovor na to pitanje odredit će budućnost energetske suradnje između dva sjevernoamerička diva.

Zmajski marketing

Vezane objave

Big Mac indeks: Hamburger kao mjera ekonomskog zdravlja

Jeste li znali da se cijena Big Maca može koristiti za mjerenje ekonomskog zdravlja zemlje? Zvuči nevjerojatno, ali upravo je to ideja iza Big Mac indeksa, neobičnog ekonomskog alata koji…

Volkswagen pred štrajkovima, Northvolt bankrotirao, Trump prijeti carinama

Automobilska industrija suočava se s nizom izazova koji prijete poremetiti proizvodnju i opskrbne lance. Volkswagen, najveći svjetski proizvođač automobila po prodaji, suočava se sa štrajkovima radnika u Njemačkoj koji počinju…

Ne propustite

Saborski Odbor za Ustav potvrdio imena 10 sudaca Ustavnog suda

Saborski Odbor za Ustav potvrdio imena 10 sudaca Ustavnog suda

EPPO: Robert Gotić isplatio mito Šaravinji

EPPO: Robert Gotić isplatio mito Šaravinji

Umirovljenicima do Božića dodatak na mirovinu od 80 eura

Umirovljenicima do Božića dodatak na mirovinu od 80 eura

Osumnjičeni za kaznena djela na štetu djece

Osumnjičeni za kaznena djela na štetu djece

Mikolajčik: Rival i prethodnik Djeda Mraza

Mikolajčik: Rival i prethodnik Djeda Mraza

Gibonni: Drvo

Gibonni: Drvo