Rekordno nizak broj amandmana

Saborski zastupnici podnijeli su rekordno nizak broj amandmana na prijedlog državnog proračuna za 2025. godinu. Sa samo 219 amandmana, ovaj broj je znatno manji od uobičajenih nekoliko stotina, pa čak i preko tisuću, koliko ih je znalo biti u prošlosti. Ova situacija izazvala je brojne komentare i analize političke scene.

Najviše pažnje privlači činjenica da među podnesenim amandmanima nema niti jednog iz redova SDP-a. Oporbena stranka, inače poznata po aktivnom sudjelovanju u raspravama o proračunu, ovoga je puta potpuno izostala. Neki analitičari to tumače kao znak slabosti i neorganiziranosti stranke, dok drugi smatraju da je riječ o strateškom potezu kojim se želi izbjeći dodatno jačanje Mosta, koji je podnio gotovo polovicu svih amandmana.

Most je, s druge strane, potvrdio svoju reputaciju “glasne” oporbe, istaknuvši se kao najaktivnija stranka u podnošenju amandmana. Njihovi prijedlozi fokusirani su na smanjenje poreza, povećanje socijalnih davanja i ulaganja u infrastrukturne projekte.

Zanimljivo je da su i zastupnici vladajuće većine podnijeli sedam amandmana. Iako je to zanemariv broj u usporedbi s Mostovim, on ipak ukazuje na određene nesuglasice unutar vladajuće koalicije.

Ovaj povijesno nizak broj amandmana otvara brojna pitanja o funkcioniranju hrvatskog parlamenta. Je li riječ o indikatoru pasivnosti oporbe ili pak o posljedici dominacije vladajuće većine? Utječe li ova situacija na kvalitetu rasprave o proračunu i donošenja ključnih odluka za budućnost zemlje?

Stručnjaci se slažu da smanjeni broj amandmana može dovesti do manje transparentnosti i demokratskog nadzora nad trošenjem javnog novca. S druge strane, moguće je da će se rasprava u Saboru fokusirati na ključne točke proračuna, što bi moglo dovesti do efikasnijeg donošenja odluka.

U svakom slučaju, ovaj neobičan parlamentarni događaj zaslužuje pažljivu analizu i praćenje njegovih posljedica na hrvatsku političku scenu.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Vojni sporazum Srbije i Mađarske

Članak na Deutsche Welle (DW) govori o vojnom sporazumu između Srbije i Mađarske, ističući potencijalne implikacije za regionalnu stabilnost. Iako sporazum sam po sebi nije alarmantan, on se događa u…

Trump bi pomogao susjedu samo zbog profita

Trumpov realpolitik je pomaganje susjedu i saveznicima samo ako donosi profit SAD-u piše Politico. Donald Trump, kao predsjednik  dosljedno promiče transakcionalni pristup vanjskoj politici – pomoć saveznicima nije bezuvjetna, već mora…

Ne propustite

Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

PU – obavijesti

PU – obavijesti

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok