Informaticki stručnjak Lucijan Carić gostovao je na N1 televiziji gdje je komentirao nedavnu privremenu obustavu popularne društvene mreže TikTok u Sjedinjenim Američkim Državama. Fokus razgovora bio je na opravdanosti takve odluke, posebice u kontekstu navodnih sigurnosnih prijetnji.
Carić se osvrnuo na tvrdnje da su sigurnosne agencije upozorile na potencijalne probleme povezane s TikTokom. “Koliko sam ja pratio, apsolutno nikakvi dokazi nisu javno predočeni, osim sumnje da se to radi“, izjavio je Carić, dovodeći u pitanje transparentnost procesa. Naglasio je da se odluka o zabrani, čini se, temelji isključivo na sumnjama, a ne na konkretnim dokazima koji bi bili javno dostupni.
Bijednici, jadnici, kukavice i beskičmjenjaci
Komentirao je i neke od gostiju inauguracije Donalda Trumpa, poput izvršnog direktora Mete Marka Zuckerberga, izvršnog direktora Amazona Jeffa Bezosa, izvršnog direktora X-a i Tesle Elona Muska. “Ovo je rijedak primjer pokazivanja da možete imati sav novac svijeta i biti bijednik, jadnik, kukavica i beskičmenjak. Mislim da je tu najdalje otišao Zuckerberg. Ostali su relativno pristojno poljubili prsten“, rekao je Carić.
Dodao je i kako se slične aktivnosti pripisuju i američkim tehnološkim tvrtkama. “To nesumnjivo rade i sve američke firme. U čemu je razlika i koje je moralno opravdanje?“, upitao je Carić, sugerirajući da se radi o dvostrukim standardima.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Carić je komentirao i promjenu stava bivšeg američkog predsjednika prema TikToku. “Smiješna priča je ovo gdje Trump danas plače ‘spasite TikTok’, a 2020. je potpisao uredbu kojom je de facto zabranio TikTok. Sad, jer ga mladi koriste, nije“, zaključio je Carić, ironično se osvrćući na očitu promjenu retorike i moguće političke motive iza nje. Njegov komentar implicira da je prvotna zabrana imala političku pozadinu, a ne isključivo sigurnosnu.
Carićeve izjave otvaraju važna pitanja o transparentnosti i opravdanosti odluka o zabrani digitalnih platformi. Otvaraju temu i o mogućim političkim motivima koji stoje iza takvih odluka. Njegov naglasak na nedostatku javnih dokaza i usporedba s postupcima američkih tvrtki potiču na razmišljanje o dvostrukim standardima i geopolitičkim aspektima ove situacije.