Dok svaki učenik zna da je Isaac Newton otkrio gravitaciju, Charles Darwin objasnio evoluciju, a Albert Einstein je revolucionizirao fiziku, malo ih je učilo o Ceciliji Payne. Znate li vi tko je Cecilia Payne?
Cecilia Payne (10. svibnja 1900. – 7. prosinca 1979.), rođena u Engleskoj, ušla je u povijest astronomije revolucionarnim otkrićem o sastavu zvijezda. Analizirajući spektre zvijezda, došla je do zaključka da su one uglavnom sastavljene od vodika i helija, što je bilo u suprotnosti s tadašnjim uvriježenim mišljenjem.
Paynino otkriće bilo je temeljeno na novoj metodi analize zvijezda, koju je razvila tijekom svog doktorskog studija na Harvardu. Njena teza je bila toliko revolucionarna da su je u početku iskusniji astronomi odgovorili kako ne može biti točna. Međutim, kasnija istraživanja su u potpunosti potvrdila njene rezultate.
Payne je suočena s brojnim preprekama u svojoj karijeri zbog spola. Unatoč tome što je bila vrhunska znanstvenica, dugo vremena nije dobila zasluženo priznanje. Tek mnogo godina kasnije postala je prva žena koja je dobila profesorsko mjesto na Harvardu.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Majka joj je uskratila financijsku potporu za školovanje, Payne je zaradila stipendiju za Cambridge, gdje je briljirala. Međutim, Cambridge joj je odbio dodijeliti diplomu jer je žena. Preselila se u SAD kako bi nastavila rad na Harvardu. 1925. godine Payne je dobila doktorat. u astronomiji s Radcliffe koledža. Njezina disertacija, koju je astronom Otto Struve opisao kao “najbriljantniji doktorat”. teza ikada napisana u astronomiji,” – revolucija.
Cecilia Payne: Znanstvenica koja je prokrčila put drugim ženama
Cecilia Payne je bila pionirka ne samo u astronomiji, već i u borbi za ravnopravnost žena u znanosti. Unatoč brojnim preprekama s kojima se suočila zbog svog spola, uspjela je ostvariti izvanredne rezultate i postati jedna od najutjecajnijih astronomkinja 20. stoljeća.
Paynina priča je inspiracija za sve žene koje žele graditi karijeru u znanosti. Ona je pokazala da su znanstvena dostignuća moguća bez obzira na spol, ali da je za to potrebna velika upornost i odlučnost.