
Dan planeta Zemlje
Još daleke 1969. godine John McConnell, na konferenciji UNESCO-a, prvi je puta predstavio zamisao obilježavanja Dana Zemlje. Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine. Tada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usklađen dalekosežni program za promicanje održivoga razvoja.
Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština Ujedinjenih naroda 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje
U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.
Obilježavanjem ovog dana odaje se počast postignućima ekološkog pokreta i podiže svijest o potrebi zaštite prirodnih resursa Zemlje za buduće generacije.
Ovogodišnja tema obilježavanja je “Naša snaga, naš planet“ (engl. Our Power, Our Planet), a odnosi se na poziv da se sve zemlje svijeta ujedine u proizvodnji obnovljive energije i utrostruče globalnu proizvodnju čiste električne energije do 2030. Svi zajedno smo pozvani da se uključimo u:
- Educiranje – „Znanje je snaga!“
- Zagovaranje – „Neka se Vaš glas računa!“
- Pokretanje – „Neka se svijest pretvori u djelo!“
- Zalaganje – „ Pridružite se digitalnom valu!“
Svjetski dan obnovljivih izvora energije
Svjetski dan obnovljivih izvora energije obilježava se svake godine 26. travnja, na dan černobilske nuklearne katastrofe koja se dogodila 1986.godine. Cilj je da se osvijesti potreba za istraživanjem i primjenom obnovljivih
Obnovljivi izvori energije poput sunčeve energije, vjetra, vode, biomase i geotermalne energije predstavljaju ključne resurse za budućnost energije. Njihova uporaba nije samo održiva, već pomaže u smanjenju emisija stakleničkih plinova i posljedično u borbi protiv klimatskih promjena.
Geotehnički fakultet i ove godine obilježava ove važne datume
