Diktatori i luksuz: Moć, prestiž i želja za ekskluzivom

Diktatori su se često opisivali kao osobe koje teže apsolutnoj moći i kontroli. No, osim političke dominacije, mnogi od njih su imali i drugu zajedničku karakteristiku: ljubav prema luksuznim stvarima. Jedna od najočitijih manifestacija tog luksuza bilo je njihovo opčinjenost skupim i ekskluzivnim vozilima. Sirski predsednik Bašar Al Asad očito nije iznimka.  Život mu je u luksuzu obilježio 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalne diktature tijekom vladavine njegove obitelji.

U Asadovoj garaži više od 40 luksuznih vozila, uključujući i Ferrari F50

Iako je slika Asada često povezana s ratom i sukobima u Siriji, manje se zna o njegovom osobnom životu i preferencijama. No, kao i mnogi drugi diktatori, i Assad je imao pristup luksuznim automobilima. Iako se točni modeli svih automobila koje je posjedovao teško mogu provjeriti zbog trenutne situacije u Siriji, prema snimkama dostupnim na internetu pretpostavlja se da je imao pristup visokokvalitetnim vozilima, što je uobičajeno za sve diktatore i vladajuće u sličnim državama.

Prema izvještajima, sirijski predsjednik Bashar al-Assad, suočen s potpunim gubitkom vlasti, pobjegao je iz zemlje i sa svojom obitelji otputovao u Moskvu, gdje su im odobreni azil iz humanitarnih razloga. Dok je Assad napustio Siriju, više od četrdeset njegovih luksuznih automobila ostalo je parkirano u prostranoj garaži u blizini predsjedničke palače u Damasku. Objavljene snimke na internetu otkrivaju dio kolekcije, uključujući crveni Ferrari F50, čija se vrijednost procjenjuje na više od tri milijuna dolara.

Autentičnost nekih snimki potvrdio je i CNN. Na njoj možemo vidjeti crveni Ferrari F50 vrijedan više od tri milijuna dolara (više od 2,8 milijuna eura), Toyota Land Cruisera, Ferrari F50, Ferrari F430, Lamborghini LM002, Lamborghini Diablo SV, Aston Martin, brojni Lexusi.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
Zmaj info marketingZMAJ MARKETING: [email protected]

Otprilike u isto vrijeme kada su sirijski pobunjenici zauzeli Damask, zrakoplov Syrian Aira s Assadom i njegovom obitelji poletio je jučer iz zračne luke u Damasku. Isprva nije bilo sasvim jasno kamo je doletio, ali ruski državni mediji su navečer izvijestili da su stigli u Moskvu i tamo dobili azil. Assad je vladao Sirijom tvrdom rukom gotovo četvrt stoljeća. Na vlasti je od 2000. godine, kada je naslijedio svog oca Hafeza.

Zašto svi diktatori vole luksuzna vozila?

Postoji nekoliko razloga zašto su diktatori toliko često bili povezani s luksuznim automobilima. jedan je svakako simbol moći. Skupi automobili su oduvijek nekim ljudima predstavljali simbol bogatstva i moći. Za diktatore, posjedovanje takvog vozila je bio način da pokažu svoju dominaciju i nadmoć nad narodom koji si takve stvari ne može priuštiti. Luksuzna vozila su također služila kao statusni simbol, način da se istaknu iz mase i pokažu svoju važnost. Osim praktičnih razloga, mnogi diktatori su jednostavno uživali u luksuznim automobilima i brzoj vožnji.

Adolf Hitler, poznato je, koristio je Mercedes-Benz 770, koji je tada bio simbol moći nacističke Njemačke. Josip Broz Tito također nije bio imun na luksuz i bio je ljubitelj skupih automobila. Njegova kolekcija je uključivala različite modele, uključujući i one koje su mu poklanjali drugi državnici. Muammar Gaddafi, libijski diktator je bio poznat po svojoj ekstravagantnoj kolekciji automobila, uključujući i zlatni Mercedes. Irački diktator Saddam Hussein je također imao veliku kolekciju luksuznih automobila, a često se pojavljivao u javnosti u svojim Rolls-Royceovima.

Simbol moći Trećeg Reicha: Mercedes-Benz 770 je bio više od automobila za Hitlera. Bio je to pokretni simbol moći nacističke Njemačke. Njegov dizajn, koji je podsjećao na oklopno vozilo, odražavao je agresivnu ideologiju nacizma. Kao tehnološka čuda svog vremena njegovi automobili su bili opremljeni najnovijom tehnologijom, uključujući snažne motore i sofisticirane ovjese. To je omogućavalo Hitleru da se brzo i sigurno kreće po Njemačkoj i okupiranim teritorijima. Luksuz mu je služio i kao propagandni alat. Hitlerovi nastupi iz pokretnog Mercedesa su bili pažljivo isplanirani i korišteni za širenje nacističke propagande.

Za razliku od Hitlera, Tito je imao shodno vremenu veću kolekciju automobila različitih marki i modela. To je odražavalo njegovu želju za luksuzom i njegovu otvorenost prema različitim kulturama. Mnogi od Titovih automobila su mu bili pokloni stranih državnika koji su znali za njegovu strast prema luksuzu, što je dodatno naglašavalo njegov status međunarodnog državnika.
Tito je često koristio svoje automobile kako bi pokazao da Jugoslavija je moderna i napredna zemlja i prikazivao ih kao simbol modernog i naprednog društva u koje istini za volju nisu svi imali mogućnosti uživanja istog. Imao je više od 80 vozila koje je koristio, vozio. Neka je primio na dar pa se navodi kako je imao 13 Zastava, 12 Cadillaca, 11 Mercedesa, osam sovjetskih automobila ZIS, pet Fordova, dva Rolls-Roycea, jedan Maybach… i tko zna što još.

Gaddafi je bio poznat po svom ekstravagantnom životnom stilu, a njegova ljubav prema luksuznim automobilima bila je samo jedan aspekt toga. Posjedovao je brojne luksuzne automobile, uključujući i one koji su bili posebno dizajnirani za njega. Jedna od njegovih najpoznatijih akvizicija bio je zlatni Mercedes, koji je bio simbol njegovog bogatstva i moći. Osim toga, Gaddafi je imao i kolekciju drugih luksuznih automobila, kao što su Rolls-Royce i Mercedes-Benz.

Procjenjuje se da je Uday Hussein, Saddamov sin, posjedovao preko tisuću luksuznih automobila. Ova kolekcija je uključivala sve od klasičnih modela do najnovijih superautomobila. U kolekciji su se našli modeli poput Ferrari Testarosse, Lamborghini LM002, različiti modeli Mercedes-Benza, Porschea 911, kao i mnogi drugi. Neki od automobila su bili pokloni Husseinu od drugih diktatora, poput Muammara Gaddafija koji je Udayu poklonio Lamborghini LM002. Nakon pada režima, veliki dio kolekcije je uništen ili oštećen tijekom sukoba. Neki automobili su prodani na aukcijama, a neki su još uvijek nedostupni.

Ljubav diktatora prema luksuznim automobilima je samo jedan od aspekata njihove želje za moći, kontrolom i užitkom. Ta opsesija je često bila u suprotnosti sa životom njihovih podanika, koji su često živjeli u siromaštvu i strahu.

Zmajski marketing

Vezane objave

Osam kandidata za predsjednika Hrvatske

Na osmom izboru za predsjednika Republike, koji će se održati u nedjelju, 29. prosinca, natjecat će se osam kandidata. Izbori zanika Republike uvijek privlače veliku pozornost jav, a godine neće…

Rakete Orešnik eliminiraju potrebu za nuklearnim oružjem

Zbog toga se, prema riječima predsjednika Putina, Rusija ponaša oprezno, pa čak i suzdržano u svim područjima. MOSKVA, 10. prosinca. /TAS/. Kada bude dovoljna količina projektila Orešnik, Rusija više neće…

Ne propustite

Sarma: Tradicionalno hrvatsko jelo

Sarma: Tradicionalno hrvatsko jelo

Ukrajinski Božić: didukh, pavuk i božićna zvijezda

Ukrajinski Božić: didukh, pavuk i božićna zvijezda

Osam kandidata za predsjednika Hrvatske

Osam kandidata za predsjednika Hrvatske

Grad Varaždin poziva Hrvatske ceste na dodatan angažman

Grad Varaždin poziva Hrvatske ceste na dodatan angažman

Ukrajinski glasovi: moderna književnost

Ukrajinski glasovi: moderna književnost

U Danskoj pao hrvatski švercer drogom

U Danskoj pao hrvatski švercer drogom