
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv devet hrvatskih državljana i jedne pravne osobe zbog sumnje na subvencijsku prijevaru u vrijednosti većoj od devet milijuna eura. Prema neslužbenim informacijama, istragom je obuhvaćena tvrtka Vajda d.d. iz Donjeg Mihaljevca, članica Grupe Pivac, a među uhićenima je i Miljenko Pivac, bivši član Uprave Mesne industrije Braća Pivac.
Uhićeno je 9 hrvatskih državljana pod sumnjom da su počinili subvencijsku prijevaru u vrijednosti preko 9 milijuna eura
Sumnja se da su osumnjičenici, u razdoblju od ožujka 2018. do lipnja 2023. godine, podnijeli više lažnih zahtjeva za financiranje u sklopu hrvatskog Programa ruralnog razvoja. Cilj prijevare bio je nezakonito ostvarivanje potpora za uzgoj svinja.
Tužiteljstvo tvrdi da su bivši i sadašnji predsjednik uprave, u razdoblju od ožujka 2018. do lipnja 2023., u suradnji s predsjednikom i članom nadzornog odbora, podnijeli niz zahtjeva za financiranje u ukupnom iznosu od preko 9 milijuna eura, u okviru hrvatskog Programa ruralnog razvoja za period 2014.-2020., posebice za unapređenje uvjeta života životinja u svinjogojstvu.
Tužiteljstvo objašnjava da se kroz potporu, koja je sufinancirana sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) s udjelom od 85% i državnog proračuna Republike Hrvatske s udjelom od 15%, korisnicima nadoknađuje izgubljeni prihod i pokrivaju dodatni troškovi koji proizlaze iz ispunjavanja obveza iznad standardnih zakonskih uvjeta u uzgoju i tovu svinja.
Unatoč svijesti da njihova tvrtka ne zadovoljava propisane uvjete, optuženi u slučaju subvencijske prijevare podnijeli su lažne zahtjeve za subvencije u ime svojih kooperanata, naglašava EPPO.
U akciji EPPO-a i međimurske policije uhićeno je devet osoba, među kojima su, navodno, bivši i sadašnji predsjednik Uprave Vajde, predsjednik i član Nadzornog odbora te Alen Kajmović, bivši zamjenik ministra kulture.
Tvrtka Vajda bavi se uzgojem svinja i utovljenom stokom. Prema podacima s njihove web stranice, surađuju s više od 200 kooperanata i godišnje proizvedu oko 100.000 tovljenika.
Ova istraga baca sjenu na poslovanje Grupe Pivac, jednog od najvećih proizvođača mesa u Hrvatskoj. Podsjetimo, Grupa Pivac je u lipnju ove godine bila meta pretresa u sklopu istrage o navodnom pogodovanju prilikom dodjele koncesije na zemljište u Slavoniji.
Istraga EPPO-a o subvencijskoj prijevari u Vajdi još je u tijeku, a očekuje se da će se uskoro objaviti više informacija o detaljima slučaja.
Mesna industrija Vajda d.d. iz Čakovca može se pohvaliti dugom i bogatom tradicijom u proizvodnji mesa i mesnih prerađevina. Osnovana davne 1912. godine, ova tvrtka je preživjela brojne izazove i danas predstavlja jednog od vodećih proizvođača u regiji. Vajda je od svojih skromnih početaka prošla kroz brojne faze razvoja, prilagođavajući se promjenama na tržištu i potrebama potrošača. Ulazak u Grupu Pivac 2015. godine označio je novu eru za Vajdu, donoseći značajna ulaganja u modernizaciju i proširenje proizvodnje.
Mesna industrija Vajda iz Čakovca ušla je pod okrilje Grupe Pivac, najvećeg hrvatskog proizvođača i prerađivača mesa, 2015. godine.
Vlasnk Vajde d.d. koja ostvaruje u 2022. godini promet od oko 90 milijuna eura je MESNA INDUSTRIJA BRAĆA PIVAC d.o.o. koja je u 2022. godini ostvarila promet od 290 milijuna eura.
U Nadzornom odboru Vajde d.d. sjede Igor Miljak kao predsjednik nadzornog odbora, Robert Filipović kao zamjenik predsjednika nadzornog odbora, Danijela Bedi kao član nadzornog odbora, dok su osobe ovlaštene za zastupanje Vilim Simon kao predsjednik uprave, Igor Polanec kao član uprave i Neven Pivac prokurist firme Vajda d.d.