EPPO: Robert Gotić isplatio mito Šaravinji

Sjećate li se još “uglednog” poduzetnika, Čehokovog sramežljivog dizača prstića u varaždinskoj Gradskoj vijećnici? EPPO smatra da se radi o kriminalcu koji je petljao s europskim novcima i dao mito. I to ne samo on, ima Varaždin tih kriminalaca i “za izvoz”. EPPO je u srpnju ove godine optužio Gotića, zajedno s bivšim direktorom vodoopskrbne tvrtke Varkom Željkom Bunićem i vlasnikom tvrtke EcoEnergy Stjepanom Ptičekom, zbog korupcije radi dobivanja EU sredstava za rekonstrukciju pročišćivača otpadnih voda u Varaždinu.

U još jednom udarcu na korupciju u Hrvatskoj, zagrebački Županijski sud donio je presudu u slučaju poduzetnika Miroslava Šaravanye. Šaravanja je sporazumno osuđen na 11 mjeseci rada za opće dobro zbog primanja mita u vrijednosti od oko 130.000 eura, koji će mu biti oduzet. Osim rada za opće dobro, izrečena mu je i novčana kazna od 50.000 eura.

Šaravanja priznao primanje mita od Gotića

Slučaj se veže uz sanaciju odlagališta otpada Sovjak kod Rijeke. Šaravanja je, kao poduzetnik uključen u ovaj projekt, primio mito od Roberta Gotića, vlasnika GR Grupe i nekadašnjeg varaždinskog gradskog vijećnika. Mito je bilo plaćeno u nekoliko rata, a namijenjeno je bilo za osiguranje povoljnijeg poslovnog okruženja za Gotićeve tvrtke.

Istragu u ovom slučaju vodio je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), koji je podigao optužnicu protiv obojice. Šaravanja je odlučio priznati krivnju te se nagodio s tužiteljstvom, čime je izbjegao suđenje.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
Banner Zmaj InfoZMAJ MARKETING: [email protected]

Ova presuda predstavlja važan signal da se borba protiv korupcije u Hrvatskoj nastavlja. Suradnja hrvatskih pravosudnih tijela s EPPO-om pokazala se učinkovitom u rasvjetljavanju ovog slučaja i kažnjavanju počinitelja.

Presuda također šalje jasnu poruku svima koji se bave poslovima s javnim novcem da će biti sankcionirani ako se ogriješe o zakon. Očekuje se da će ova presuda imati odvraćajući učinak na druge koji bi mogli razmišljati o sličnim nedjelima.

Slučaj Gotića i Šaravanje još jednom ukazuje na to da korupcija i dalje predstavlja ozbiljan problem u hrvatskom društvu. Iako su postignuti određeni rezultati u borbi protiv nje, potrebno je nastaviti s intenzivnim naporima kako bi se ona suzbila.

Ovaj slučaj također pokazuje važnost međunarodne suradnje u borbi protiv korupcije. EPPO, a ne USKOK ili DORH je odigrao ključnu ulogu u rasvjetljavanju ovog slučaja, što potvrđuje da je suradnja s europskim institucijama od iznimne važnosti za Hrvatsku.

Slučaj Gotić EPPO je izdvojio i bit će zaseban kao takav

Ugledna ekipa na okupu 2017. godine u Varaždinu: Gotić, Plenković, Stričak, Čehok, Habijan

Podsjetimo se: U srpnju ove godine, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) optužio je Roberta Gotića, zajedno s bivšim direktorom vodoopskrbne tvrtke Varkom, Željkom Bunićem, i vlasnikom tvrtke EcoEnergy, Stjepanom Ptičekom, za korupciju u svrhu dobivanja EU fondova namijenjenih rekonstrukciji pročistača otpadnih voda u Varaždinu.

U zamjenu za renoviranje svoje kuće u Mulinima na otoku Ugljanu, Gotić je dogovorio radove s Bunićem. Tijekom 2021. i 2022. godine, optuženici su osigurali Gotićevoj tvrtki ugovore za nadogradnju i rekonstrukciju UPOV-a, pri čemu je Bunić primio plaćanje za financijsko upravljanje, a Ptičekova tvrtka angažirana kao podizvođač za radove vrijedne približno 9,7 milijuna eura.

Da bi realizirali svoj plan, Bunić i Ptiček su najprije osigurali Ptičekovoj tvrtki ugovor za izradu glavnih građevinskih projekata i dobivanje građevinske dozvole, gdje je Ptiček manipulirao postupkom natječaja kako bi njegova tvrtka bila izabrana. Ptičekova tvrtka je u projekt uključila Gotićev geotehnički projekt, što je Gotićevoj tvrtki omogućilo da ponudi najpovoljniju ponudu i stekne nepoštenu prednost na tržištu. Kao rezultat, Gotićeva tvrtka je dobila posao vrijedan oko 35 milijuna eura, a Ptičekova tvrtka posao podizvođača. Istraživanja su otkrila da su Bunić i Ptiček bili u dogovoru koji je Buniću naložio da poduzme sve potrebne korake kako bi Ptičekova tvrtka dobila Varkomove ugovore u zamjenu za isplatu 10% od ukupne vrijednosti ugovora.

EPPO je naveo da je Bunić Ptičekovoj tvrtki dodijelio 39 ugovora vrijednih ukupno 681.974 eura, dok je Ptiček isplatio dogovoreni iznos od 68.197 eura pokrivajući Bunićeve privatne troškove vezane uz izgradnju i opremanje njegove nekretnine.

Zmajski marketing

Vezane objave

Osumnjičeni za kaznena djela na štetu djece

Protiv osumnjičenih, vezano uz zločin o kom smo pisaliHoror kod Novog Marofa: Roditelji uhićeni zbog smrti dvoje djece, će se podnijeti kaznena prijava za kazneno djelo Povreda djetetovih prava javlja…

Kamo s 23 milijuna eura odštete? Dinamo ili državni proračun?

Pravna bitka oko naknade štete u slučaju Mamić baca novo svjetlo na pitanje tko je zapravo oštećen. U središtu pozornosti javnosti ponovno se našla afera Mamić, točnije pitanje kamo bi…

Ne propustite

Saborski Odbor za Ustav potvrdio imena 10 sudaca Ustavnog suda

Saborski Odbor za Ustav potvrdio imena 10 sudaca Ustavnog suda

EPPO: Robert Gotić isplatio mito Šaravinji

EPPO: Robert Gotić isplatio mito Šaravinji

Umirovljenicima do Božića dodatak na mirovinu od 80 eura

Umirovljenicima do Božića dodatak na mirovinu od 80 eura

Osumnjičeni za kaznena djela na štetu djece

Osumnjičeni za kaznena djela na štetu djece

Mikolajčik: Rival i prethodnik Djeda Mraza

Mikolajčik: Rival i prethodnik Djeda Mraza

Gibonni: Drvo

Gibonni: Drvo