
Sve su veća prijetnja iznad naših glava, problem svemirskog otpada postaje tema oko istraživanja svemira. Ne samo da smo ‘zatrpali’ zemlju otpadom, već i zemljinu orbitu našim djelovanjem sve više zatrpava otpad – ostaci raketa, neaktivni sateliti, fragmenti nastali sudarima… Ovaj “svemirski otpad” predstavlja rastuću prijetnju funkcioniranju satelita, svemirskih misija, pa čak i Međunarodne svemirske postaje (ISS).
Svemirski otpad putuje brzinom od preko 28.000 kilometara na sat. Čak i mali komad može uzrokovati značajnu štetu satelitima ili letjelicama. Sudari stvaraju još više otpada, što dovodi do domino efekta poznatog kao Kesslerov sindrom, gdje kaskada sudara može učiniti orbitu neupotrebljivom.
Poremećaj komunikacija i oštećenje satelita može utjecati na GPS navigaciju, telekomunikacije, meteorološke prognoze i druge usluge o kojima ovisimo. Svemirski otpad predstavlja opasnost za astronaute na ISS-u, koji povremeno moraju izvoditi manevre izbjegavanja.
Ograničenje svemirskih istraživanja: Rastuća količina otpada otežava lansiranje novih satelita i svemirskih misija.
Europska svemirska agencija (ESA) pregovara sa SpaceX-om, tvrtkom Elona Muska, o mogućem sudjelovanju u međunarodnoj inicijativi za smanjenje svemirskog otpada, potvrdio je glavni direktor ESA-e Josef Aschbacher.
Ova suradnja označava važan korak u rješavanju problema sve veće količine otpada koji kruži oko Zemlje, ugrožavajući aktivne satelite i buduće svemirske misije.
Svemirski otpad kao rastuća prijetnja:
Svemirski otpad, ostaci starih satelita, raketa i drugih objekata, predstavlja ozbiljnu prijetnju. Prema podacima astronoma Jonathana McDowella, u orbiti se trenutno nalazi preko 18.000 prativih krhotina. Sudari s tim objektima mogu oštetiti ili uništiti funkcionalne satelite, uzrokujući poremećaje u komunikacijama, navigaciji i drugim vitalnim sustavima na Zemlji.
Međunarodna suradnja po pitanju uklanjanja otpada:
Iako ne postoje međunarodni zakoni o svemirskom otpadu, ESA predvodi jednu od nekoliko inicijativa za smanjenje tog problema. Uključivanje SpaceX-a, jedne od vodećih kompanija u svemirskoj industriji, značajno bi ojačalo napore u borbi protiv ove prijetnje.
Kako SpaceX može pomoći?
SpaceX posjeduje flotu raketa Falcon 9 i Starship, koje bi se mogle koristiti za hvatanje i uklanjanje većih komada svemirskog otpada. Osim toga, SpaceX-ovo iskustvo u dizajniranju i lansiranju satelita moglo bi doprinijeti razvoju novih tehnologija za smanjenje stvaranja novog otpada.
Pregovori između ESA-e i SpaceX-a su u tijeku, a očekuje se da će se uskoro postići dogovor o konkretnim mjerama i akcijama. Ova suradnja predstavlja važan korak prema održivoj budućnosti svemirskog istraživanja i osiguravanju sigurnosti svemirskih aktivnosti.
Problem svemirskog otpada zahtijeva globalnu suradnju i inovativna rješenja. Partnerstvo ESA-e i SpaceX-a budi nadu da će se pronaći učinkoviti načini za čišćenje orbite i osigurati sigurnost budućih svemirskih misija.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]