Hrvatska se suočava s izazovom u procesu zelene tranzicije, unatoč značajnom potencijalu za razvoj obnovljivih izvora energije. Prema upozorenjima OIEH-a, postoji rizik da će Hrvatska, kao jedina zemlja u Europskoj uniji koja ne podupire ovaj prijelaz, morati plaćati kazne zbog neispunjenja postavljenih europskih i nacionalnih ciljeva. Međutim, nedavni podaci ukazuju na to da je Europska komisija odobrila hrvatski program potpore proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, što će pomoći Hrvatskoj da ostvari svoje ciljeve obnovljive energije. Također, istaknuto je da Hrvatska ima ogroman potencijal za korištenje solarne energije, što je prepoznato na konferenciji organiziranoj od strane OIEH-a. S obzirom na ove informacije, čini se da Hrvatska ipak poduzima korake prema zelenoj tranziciji, suprotno od početne tvrdnje.
Sve zbog jedne Odluke. Zašto je ta jedna odluka toliko važna?
Hrvatska mora povećati udio energije iz obnovljivih izvora kako bi ispunila ciljeve Direktive Europskog parlamenta i Vijeća (RED III) i Integriranog energetskog i klimatskog plana (NECP) koji nas obvezuju da udio energije iz obnovljivih izvora u konačnoj bruto potrošnji do 2030. godine bude najmanje 42,5 %. Hrvatska taj cilj neće doseći ako HERA bez odlaganja ne donese Odluku o jediničnoj naknadi za priključenje.
Kako ta odluka utječe na sektor „obnovljivaca“?
Onemogućava ulazak na tržište novim OIE projektima
Podsjećamo, HERA je trebala donijeti Odluku o iznosu jedinične naknade do 15. prosinca 2022. godine. No, devetnaest mjeseci kasnije, Hrvatska još uvijek nema utvrđenu cijenu priključka na elektroenergetsku mrežu. Bez te informacije, razvoj novih projekata obnovljivih izvora energije je u zastoju, jer investitori ne mogu planirati svoja ulaganja ili osigurati financiranje bez poznatih troškova priključenja.
Direktno utječe na odustajanje od ulaganja i neispunjavanje ciljeva
HERA je obavezna svake godine donositi Odluku o visini jedinične naknade, dok je Metodologija koja određuje formule za izračun iznosa usvojena 2022. godine. Međutim, ta Metodologija nije stupila na snagu jer ovisi o implementaciji navedene Odluke. Problem je u tome što, bez te Odluke, projekti se nastavljaju voditi prema starijoj Metodologiji iz 2017. godine, koja je investitorima nametnula troškove izgradnje ključne infrastrukture, uzrokujući visoke troškove priključka i odvraćanje od investicija.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Na primjer, u slučaju solarnih elektrana snage 20 MW s ukupnim opravdanim kapitalnim troškom (CAPEX) od oko 20 milijuna eura, Metodologija iz 2017. godine nametnula je investitorima naknadu za priključak od 100 milijuna eura, što je dovelo do odustajanja investitora od ulaganja u Hrvatskoj. Nova Metodologija koju je HERA usvojila 2022. godine trebala bi osloboditi investitore od financiranja pojačanja mreže, no zbog pravnog propusta i nedostatka Odluke, HERA i dalje primjenjuje staru Metodologiju. Kao direktna posljedica, 3000 MW interesa za projekte obnovljivih izvora energije rezultirat će visokim naknadama za priključenje, što će dovesti do odljeva strateških investicija iz Hrvatske vrijednih više milijardi eura, neispunjavanja nacionalnih i EU ciljeva, te posljedično, plaćanja kazni.
Zato pozivaju Hrvatski sabor da hitno zaduži HERA-u za donošenje Odluke o iznosu jedinične naknade, kako bi se spriječilo daljnje blokiranje razvoja OIE i osigurala energetska samodostatnost Hrvatske.