Mnogi od nas započinju dan šalicom kave i uzimanjem potrebnih lijekova. No, jeste li se ikada zapitali utječe li kava na djelovanje tableta? Stručnjaci upozoravaju da kava, točnije kofein u njoj, može kompromitirati terapijski učinak nekih lijekova.
Kofein je stimulans koji utječe na apsorpciju i metabolizam lijekova u tijelu, objašnjavaju liječnici. To može dovesti do smanjene učinkovitosti lijeka ili čak do neželjenih nuspojava.
Lijekovi na koje kava najviše utječe su:
Lijekovi za štitnjaču: Kava može smanjiti apsorpciju ovih lijekova i do 50%, što znači da će pacijenti možda trebati prilagoditi dozu.
Lijekovi za osteoporozu: Kofein može ometati apsorpciju kalcija, što smanjuje učinkovitost lijekova za osteoporozu.
Lijekovi za visoki krvni tlak: Kava može povisiti krvni tlak, što može poništiti djelovanje lijekova za snižavanje tlaka.
Antibiotici: Neki antibiotici, poput ciprofloksacina, mogu u interakciji s kofeinom izazvati nuspojave poput nervoze i nesanice.
Međutim važno je napomenuti da ne utječe kava na sve lijekove na isti način, uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom ili farmaceutom o potencijalnim interakcijama između kave i lijekova koje uzimate.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Savjeti za sigurno uzimanje lijekova:
Uzimajte lijekove s vodom, a ne s kavom. Pričekajte barem sat vremena nakon uzimanja lijeka prije ispijanja kave. Ako niste sigurni utječe li kava na vaše lijekove, obratite se stručnjaku. Iako je jutarnja kava mnogima nezamjenjiva, važno je biti svjestan njenog potencijalnog utjecaja na lijekove. Prateći ove jednostavne savjete, možete osigurati da vaši lijekovi djeluju optimalno i da izbjegnete neželjene nuspojave.