Kina uzvraća udarac, uvodi zabrane izvoza u SAD!

Kina je proglasila zabranu izvoza galija, germanija, antimona i ostalih vitalnih materijala visoke tehnologije u Sjedinjene Američke Države, ističući mogućnost njihove upotrebe u vojnim tehnološkim aplikacijama. Ova odluka uslijedila je neposredno nakon što su Sjedinjene Države objavile namjeru da prošire listu kineskih kompanija koje su podvrgnute kontroli izvoza sofisticirane tehnologije. (AP)

Kineska dominacija nad rudarstvom i rafiniranjem rijetkih zemnih metala potrebnih za proizvodnju napredne tehnologije odavno je identificirana kao ključni izvor utjecaja koji bi Peking potencijalno mogao upotrijebiti protiv Sjedinjenih Država. No, čak i dok je trgovinski i tehnološki rat između dviju strana eskalirao, Kina se suzdržavala od igranja na te karte.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je objavilo upozorenje SADu

Kina je uložila oštar prosvjed SAD-u zbog ažuriranja mjera kontrole izvoza poluvodiča, sankcija protiv kineskih tvrtki i zlonamjernog suzbijanja kineskog tehnološkog napretka“, rekao je Lin Jian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Želim ponoviti da se Kina čvrsto protivi američkom prekoračenju koncepta nacionalne sigurnosti, zlouporabi mjera kontrole izvoza i ilegalnim jednostranim sankcijama i jurisdikciji duge ruke protiv kineskih tvrtki“, rekao je Lin.

Današnja objava Pekinga podsjetnik je Washingtonu i budućem predsjedniku Trumpu da Kina također ima utjecaj na tržištu s kojim može igrati otvorenim kartama. U širem smislu, ti potezi su dio pokušaja obiju strana da postignu samodostatnost u strateškim industrijama. No, iako obje strane to mogu vidjeti kao nužan cilj, s obzirom na stanje američko-kineskih odnosa, to dolazi s jasnim zamkama za obje strane.

Potraga za samodostatnošću u naprednim tehnološkim industrijama također će vjerojatno potaknuti šire ekonomsko razdvajanje, dodatno odvezujući bilateralne veze od bilo kakve potrebe za suradnjom. Dakle, iako i Washington i Peking mogu inzistirati na tome da mogu nastaviti s uobičajenim poslovanjem izvan ključnih područja natjecanja, postaje sve teže vidjeti kako je to moguće.

Imajući to na umu, vrijeme objave također se čini kao način Pekinga da ispali hitac preko pramca nadolazeće Trumpove administracije, s obzirom na Trumpovu prijetnju da će nametnuti 60-postotne carine na sav kineski izvoz u Sjedinjene Države. Nažalost, Trump više nije iznimka kada je u pitanju jastrebovski konsenzus o Kini u Washingtonu, što znači da ovo vjerojatno neće biti posljednji korak na ljestvici eskalacije između dviju strana. (AP)

 

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

Potres magnitude 6,0 po Richterovoj ljestvici uzdrmao je japanski Kyushu u srijedu u 19:34 (IST), priopćio je Nacionalni centar za seizmologiju (NCS). Prema NCS-u, potres se dogodio na dubini od…

Vojni sporazum Srbije i Mađarske

Članak na Deutsche Welle (DW) govori o vojnom sporazumu između Srbije i Mađarske, ističući potencijalne implikacije za regionalnu stabilnost. Iako sporazum sam po sebi nije alarmantan, on se događa u…

Ne propustite

U subotu, 10. svibnja, humanitarna utrka “Grad anđela”

U subotu, 10. svibnja, humanitarna utrka “Grad anđela”

PU varaždinska – obavijesti

PU varaždinska – obavijesti

Saša Vojnović izabran za predsjednika Skupštine NK Varaždin

Saša Vojnović izabran za predsjednika Skupštine NK Varaždin

Odgovor na carine SAD-a – jačanje jedinstvenog tržišta

Odgovor na carine SAD-a – jačanje jedinstvenog tržišta

Hrvatskoj 133,1 milijun eura za socijalne i razvojne projekte

Hrvatskoj 133,1 milijun eura za socijalne i razvojne projekte

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu