Svijet postaje sve manje siguran kako vrijeme prolazi. Neki sukobi traju toliko dugo da su se utkali u našu svakodnevnicu i više nisu predmet vijesti.
Popis ratova, manjih ili većih, koji se zbog različitih razloga danas u svijetu vode prilično je dugačak. Ukrajina, Gaza, Jemen, Sirija, Libanon, Irak i Rusija kao nuklearne prijetnje… Ako u nekim dijelovima svijeta još uvijek nisu izbili ratni sukobi onda su to žarišta koja tinjaju i prijete. Napeti odnosi između Kine i Tajvana, odnosi između Sjeverne i Južne Koreje predstavljaju latentnu opasnost za mir u tom djelu svijeta. Žarišta od Južne Amerike do Afrike također su prijetnja miru. Čini se da živimo u doista neizvjesnim vremenima i kao da smo sve bliže apokalipsi, a sve dalje teoriji i metodama nenasilnog rješavanja sukoba koje je provodio i živio poznati indijski vođa Mahatma Gandhi.
Poruka nenasilja relevantnija je nego ikada
Gandhi je bio pionir u primjeni principa nenasilja, proširujući ga s pojedinca na društvenu i političku razinu. Smatra se začetnikom filozofije i strategije nenasilja. Njegov doprinos oslobađanju Indije i dijeljenje doktrine o suočavanju s nepravdom i disharmonijom ostaju nezaboravni.
Generalna skupština UN-a je 2007. godine, prepoznajući filozofsku vezu između načela ljudskih prava u svojoj Univerzalnoj deklaraciji i onih koje je koristio Mahatma Gandhi, odlučila da će se Međunarodni dan nenasilja obilježavati svake godine 2. listopada, kako bi se poklopio s njegovim rođendanom i kako bi se na taj dan promovirao mir, razumijevanje, tolerancija među ljudima i nenasilno rješavanje sukoba na svim razinama – od osobnog do globalnog.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Nenasilje ne znači pasivnost, povlačenje ili izbjegavanje sukoba, već je to aktivan angažman u borbi protiv nepravde i nasilja kroz nenasilne metode. Princip nenasilja, također poznat kao nenasilni otpor, odbija korištenje fizičkog nasilja za ostvarivanje društvenih ili političkih promjena. Gandhi je vjerovao da nasilje stvara samo više nasilja, dok nenasilni otpor ima moć donijeti stvarnu promjenu u društvu.
Čini se kao da smo zaboravili na snagu nenasilnog otpora i mogućnost rješavanja sukoba bez upotrebe nasilja.
Međunarodni dan nenasilja: Simbol mira i ljudskog dostojanstva
Svijet se danas suočava s različitim oblicima nasilja, bilo da su u pitanju oružani sukobi, terorizam, ekonomska nejednakost, zlostavljanje u obitelji, rodno uvjetovano nasilje, mobing, bullying, rasizam, nacionalizam. Zbog toga razni pokreti modernog društva, poput pokreta koji se zalažu za zaštitu prava žena, manjina i ranjivih grupa sve češće koriste metode nenasilnog otpora kako bi ukazali na društvene nepravde i nejednakosti. Primjeri uključuju proteste protiv rasizma, klimatskih promjena, političke korupcije, gdje mirni protesti i kampanje imaju za cilj da stvore pritisak na vlasti i rezultiraju pozitivnim promjenama.
Uloga obrazovanja i zajednice
Obrazovanje igra ključnu ulogu u širenju poruke nenasilja. Kroz obrazovne programe koji promoviraju dijalog, toleranciju i međusobno poštovanje, kao ključne vrijednosti za izgradnju mirnijeg društva, mladi ljudi mogu naučiti kako se nositi s konfliktima na konstruktivan način i razviti empatiju prema drugima. Pored toga i lokalne zajednice također imaju važnu ulogu u promociji nenasilja. Nažalost, u našoj zemlji, u našoj lokalnoj zajednici, Varaždinskoj županiji, na čelu je osoba koja nikako ne može mladim ljudima služiti kao model ilikao promotor nenasilnog ponašanja. Župana Varaždinske županije, Anđelka Stričaka, proziva se za nasilništvo, kako verbalno tako i fizičko. Ili možda recentan slučaj Veljka Kajtazija optuženog za fizičko nasilje, kao osobe koja bi svojim ponašanjem također trebala biti model mladima i ostalim pripadnicima manjine koju predstavlja. Možda je ovo prilika da oni, a i svi drugi nasilnici, razmotre kako da vrijednosti nenasilja i tolerancije ugrade u svoj vlastiti život.
Mir nije samo odsutnost rata, već način života
Međunarodni dan nenasilja snažan je podsjetnik da mir nije samo odsutnost rata, već način života. Nije samo prilika da se podsjetimo na važne povijesne ličnosti poput Gandhija, već prilika da preispitamo vlastito ponašanje i društvene strukture koje nas okružuju. Nenasilje je moćan alat za postizanje mira i pravde, ali zahtjeva kontinuirani napor svih – pojedinaca, zajednica i država, a počinje malim, svakodnevnim radnjama—pokazivanjem ljubaznosti, prakticiranjem aktivnog slušanja i zauzimanjem za nepravdu na nenasilne načine. Ovaj dan nas podsjeća na to da su mir i razumijevanje ključni temelji na kojima možemo graditi bolju budućnost.