Hrvatski državljani koji planiraju dulje boraviti u inozemstvu trebali bi se informirati o svojim obvezama prema hrvatskim zakonima. U nekim slučajevima, potrebno je prijaviti boravak u drugoj državi.
Kako navode u MUP-u, svi građani su dužni kada privremeno odlaze izvan Republike Hrvatske na razdoblje dulje od godinu dana u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište.
Ako o privremenom odlasku propuste obavijestiti policijsku upravu ili postaju prije svojeg odlaska u inozemstvo, obavijest mogu dostaviti i putem nadležne diplomatske misije–konzularnog ureda Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu. O razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju priložiti odgovarajuću dokumentaciju. Primjerice: potvrda o školovanju, svjedodžba, indeks, potvrda o zaposlenju, ugovor o radu, boravišna ili radna dozvola, liječnička dokumentacija i dr., a u slučajevima neposjedovanja dokumentacije vlastoručno potpisanu izjavu o razlozima privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske.
Građani koji se već nalaze u inozemstvu duže od godinu dana iz razloga koji nisu trajnog karaktera (zaposlenje, školovanje, liječenje i dr. razloga), kao i građani koji su obuhvaćeni programom obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili na drugi način nisu stambeno zbrinuti u Republici Hrvatskoj te se zbog toga nalaze u inozemstvu, moraju o tome obavijestiti policijsku upravu/postaju prema mjestu prijavljenog prebivališta kako se za njih ne bi pokretali postupci odjave prebivališta po službenoj dužnosti.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Prijava boravišta u inozemstvu nakon prva 3 mjeseca
Tijekom prva 3 mjeseca boravka u novoj državi, kao državljani države članice EU-a, niste dužni zatražiti potvrdu o prijavi boravka, kojom se potvrđuje da imate pravo živjeti ondje – iako ćete u nekim zemljama možda morati po dolasku prijaviti svoju prisutnost.
Nakon 3 mjeseca u novoj državi, možda ćete biti dužni prijaviti boravak kod nadležnog tijela (najčešće u gradskoj vijećnici ili lokalnoj policijskoj postaji), te dobiti potvrdu o prijavi boravka.
Opširnije: