Od sutra u ponoć na snazi je izborna šutnja. Sve političke stranke i predsjednički kandidati u Hrvatskoj moraju prekinuti s izbornom promidžbom. Zabranjeno je objavljivanje anketa, komentara i drugih sadržaja koji bi mogli utjecati na izborno opredjeljenje građana. Izborna šutnja traje do zatvaranja biračkih mjesta na dan izbora.
Dvodnevna izborna šutnja uoči nedjeljnih izbora 29. prosinca traje cijelu subotu i nedjelju do 19 sati, odnosno do zatvaranja biračkih mjesta, kojih će u Hrvatskoj i u inozemstvu biti otvoreno 6755.
Nakon izborne kampanje, koja se bavila temama koje nemaju veze s ovlastima predsjednika Republike Hrvatske, sutra u ponoć nastupa dugo očekivana izborna šutnja. Ovaj period tišine, koji traje do zatvaranja biračkih mjesta na dan izbora, služi kako bi se birači mogli mirno odlučiti za svoje kandidate, nesmetani utjecajem političkih poruka.
Što je sve zabranjeno tijekom izborne šutnje?
Promidžba: Zabranjeno je svako javno istupanje kandidata i stranaka, dijeljenje letaka, postavljanje plakata i slično.
Ankete i komentari: Objavljivanje rezultata anketa, komentara i analiza koji bi mogli utjecati na izborno opredjeljenje građana također je zabranjeno.
Izjave kandidata: Kandidati ne smiju davati izjave za medije niti se pojavljivati u javnosti u kontekstu izbora.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Kazne za kršenje izborne šutnje
Kršenje izborne šutnje može imati ozbiljne posljedice, uključujući novčane kazne i druge sankcije. Državno izborno povjerenstvo budno prati poštivanje izborne šutnje i poduzima mjere protiv prekršitelja.
Izborna šutnja je neizostavan dio izbornog procesa u mnogim demokratskim državama. Njena svrha je osigurati da birači donesu odluku na temelju informacija koje su prikupili tijekom kampanje, a ne pod utjecajem posljednje minute propagandnih trikova.
Međutim, u doba društvenih mreža i interneta, poštivanje izborne šutnje postaje sve veći izazov. Kako spriječiti neovlašteno objavljivanje političkih poruka na društvenim mrežama? Kako se nositi s lažnim vijestima koje se šire velikom brzinom? Ova i druga pitanja predstavljaju sve veći izazov za izborna povjerenstva i regulatorne agencije.