
Oporba u Srbiji protjerivanje hrvatskih državljana predstavlja međunarodnu sramotu i oblik terora prema onima koje vlasti smatraju prijetnjom. Također se spominju dugotrajni studentski prosvjedi, koje kritičari vide kao reakciju na kriminal i korupciju u zemlji.
Opozicija i nevladine organizacije u Srbiji kritiziraju vlast zbog protjerivanja hrvatskih državljana, što nazivaju “međunarodnom blamažom” i oblikom terora prema onima koje vlasti smatraju prijetnjom. Također, viđaju višemjesečne studentske prosvjede kao reakciju na duboko ukorijenjeni kriminal i korupciju u zemlji. Ove kritike ukazuju na zabrinutost zbog sve veće represije i ograničavanja sloboda u Srbiji.
Hrvatski premijer Andrej Plenković u četvrtak je zatražio razjašnjenje srbijanskih vlasti zbog protjerivanja troje hrvatskih državljana koje je nazvao “neprihvatljivim” te je odbacio insinuacije da se hrvatski državljani miješaju u unutarnja zbivanja u Srbiji.
U Beogradu je najavljen prosvjedni skup protiv ovih protjerivanja, uključujući i protjerivanja drugih stranih građana kritičnih prema srpskoj vladi. To pokazuje rastuće nezadovoljstvo javnosti prema postupcima vlasti. Ova zbivanja potaknula su rasprave o stanju odnosa između Hrvatske i Srbije te širim implikacijama za stabilnost regije.
Hrvatska je obavijestila EU o protjerivanjima, a Europska komisija izrazila je zabrinutost zbog postupanja prema građanima EU-a i aktivistima civilnog društva u Srbiji.
Ova situacija mogla bi imati značajne posljedice za odnose Srbije s Europskom unijom. EU bi mogla pojačati pritisak na Srbiju da pojasni svoje postupke i osigura poštivanje prava građana EU-a. To bi moglo uključivati diplomatske mjere ili reviziju financijske pomoći.