Udruga “POMAK”, posvećena promicanju dobrog upravljanja i rada, u sklopu Programa Impact4Values koji je financiran od strane Europske unije i sufinanciran od Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, uspješno je realizirala projekt pod nazivom “Pomaknimo Hrvatsku – stvorimo poticajno okruženje za zviždače”. Projekt je rezultirao povećanjem svijesti potencijalnih zviždača i šire javnosti o važnosti EU Direktive za zviždače te EU povelje o ljudskim pravima javljaju iz udruge POMAK.
Rezultati kvantitativne analize podataka otkrivaju općenito nisku razinu znanja i svijesti među širom populacijom o korupciji i odgovarajućim postupcima u vezi s njom u Republici Hrvatskoj. Postoji izražena polarizacija u stavovima i mišljenjima, s tendencijom prema ekstremnim ili defetističkim pogledima na korupciju i zviždače, koji nisu utemeljeni na čvrstim znanjima i činjenicama. Takvi nalazi zahtijevaju detaljnu semantičku analizu, s obzirom na to da je primarni cilj istraživanja bio ispitati upravo stavove i mišljenja šire populacije o korupciji u Hrvatskoj.
Zaključak kvalitativne analize podataka udruge POMAK
Kvalitativna analiza odgovora pokazuje različite razine povjerenja i skepticizma među ispitanicima kada je riječ o prijavljivanju korupcije. Neki ispitanici vjeruju u službene kanale kao što su Pučki pravobranitelj i pravosudne institucije, dok drugi izražavaju znatno nepovjerenje ili nesigurnost u efikasnost bilo kojeg mehanizma za prijavu. Analiza ukazuje na potrebu za povećanjem svijesti i potencijalnim reformama radi izgradnje povjerenja u institucije i procese borbe protiv korupcije.
Glavni faktori koji utječu na odluku o prijavljivanju nepravilnosti su strah i nepovjerenje u sustav. Oni koji se odluče na prijavu često to čine vođeni osjećajem građanske dužnosti i željom za pravdom. Zviždači se obično smatraju herojima društva, a ispitanici ih vide kao obične ljude iz zajednice, a ne kao specijalizirane stručnjake.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Ispitanici ističu potrebu za sistemskim promjenama u političkom i pravnom sustavu kao ključnim za borbu protiv korupcije. Istovremeno, potreba za većom transparentnošću, obrazovanjem i odgovarajućim sankcijama ukazuje na to da građani vide korupciju kao duboko ukorijenjen i složen problem koji zahtijeva multidimenzionalni pristup.
Rezultati istraživanja jasno pokazuju potrebu za dodatnim naporima u edukaciji javnosti o korupciji i prijavljivanju nepravilnosti, pružanju adekvatnijih alata za borbu protiv korupcije te stvaranju većeg pritiska na službene institucije kako bi se povećala transparentnost i povjerenje građana u institucije.
U PDF prilogu se nalazi Izvještaj s rezultatima istraživanja o stupnju informiranosti i stavovima opće populacije o korupciji i zviždačima u Republici Hrvatskoj.
Istrazivanje o percepciji korupcije i prijaviteljima nepravilnosti – Udruga POMAK – izvjestaj (2)