Potonula platforma i dalje leži na morskom dnu

Zakonodavstvo u Europskoj Uniji zabranjuje napuštanje potopljenih platformi u moru i propisuje postupak za uklanjanje potonulih platformi. Cilj ovih propisa je zaštititi morsko okruženje od zagađenja i osigurati održivo upravljanje morskim resursima. Zakonodavna se regulativa stalno ažurira i razvija kako bi se osiguralo da se morsko okruženje adekvatno štiti od utjecaja napuštenih platformi.

Inu ne brine odluka Državnog inspektorata, potonula platforma i dalje leži na morskom dnu

Plinska platforma Ivana D je bila u pogonu od siječnja 2001., a potonula je u prosincu 2020. u sjevernom Jadranu. Nalazi se na dubini od 41 metra. Rješenjem iz rujna 2021. Državni inspektorat naredio je izvlačenje potonule konstrukcije u roku godine dana, a slično mišljenje zauzela su pojedina nadležna državna tijela, uključujući i Ured pučke pravobraniteljice. Do danas ništa se nije poduzelo, vlasnik platforme naftna kompanija Ina, nije kažnjen niti će kako stvari stoje biti kažnjen zbog ignoriranja rješenja Državnog inspektorata.

Platforma Ivana D u jadranu je doživjela havariju i potonula na morsko dno gdje se i dalje nalazi, na dnu Jadrana, a navodno postoji nekoliko razloga zašto se još nije izvukla. Među prvima koji su spominjani nakon potonuća je tehnička složenost. Izvlačenje platforme s dubine od 50 metara je izuzetno složen i zahtjevan i skup proces. Potrebna je specijalizirana oprema i iskusno osoblje, a operacija može potrajati tjednima ili čak mjesecima.

Drugi razlog su troškovi. Izvlačenje takve platforme s morskog dna je skupa operacija koja uključuje najam brodova, ronioca, specijalne opreme i logističke usluge. Troškovi se mogu penjati u milijunima eura, što predstavlja značajan izazov za vlasnike platforme. Treći razlog koji se spominje je navodni ekološki utjecaj. Izvlačenje platforme mora se provoditi na način koji neće dodatno oštetiti morsko okruženje. To uključuje brigu o eventualnom curenju goriva ili drugih opasnih tvari, kao i o zaštiti morskih organizama u području.

Unatoč ovim izazovima, postoje planovi za izvlačenje platforme Ivana D. 2022. godine je objavljeno da će se platforma izvući u roku od dvije godine, ali do sada još nije bilo napretka. Važno je napomenuti da je potonuće platforme Ivana D izazvalo veliku zabrinutost javnosti zbog utjecaja na morsko okruženje. Mnoge organizacije za zaštitu prirode traže da se platforma izvuče što prije kako bi se spriječila daljnja šteta. Greenpeace Croatia tako poziva građane da potpišu peticiju u kojoj se od Vlade Republike Hrvatske traži hitno i nedvosmisleno uklanjanje potonule platforme iz Jadrana.

Naravno da u nekoj uređenoj zemlji nije normalno da se takve platforme ostave u moru i da se ne poštuje rješenje Državnog inspektorata bez ikakvih sankcija i kazni. Nažalost, u prošlosti je bilo slučajeva da su platforme napuštene u moru iz različitih razloga, ali to se ne smatra prihvatljivom praksom iz više razloga:

Ekološki utjecaj: Napuštene platforme predstavljaju značajnu opasnost za morsko okruženje. One mogu zagađivati vodu opasnim kemikalijama iz ostataka nafte i plina, kao i korozijom metalnih dijelova. Također mogu oštetiti morski život i habitate uništavanjem koraljnih grebena i drugih osjetljivih ekosustava.

Situacija oko platforme Ivana D je složena i zahtjeva pažljivu analizu svih čimbenika prije donošenja konačne odluke o njezinom izvlačenju. Postoji niz pravnih i regulativnih prepreka koje se moraju riješiti prije nego što se platforma može izvući. To uključuje dobivanje dozvola od nadležnih tijela, kao i rješavanje pitanja vlasništva i odgovornosti. U slučaju potonule platforme sve je jasno, no ona i dalje leži na morskom dnu i zagađuje naše morsko dno.

Dodatne informacije možete pronaći na sljedećim web stranicama:

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora

HRT su do 31. ožujka napustila 333 zaposlenika koji su potpisali sporazumni raskid ugovora o radu na temelju Odluke o uvjetima i visini otpremnine koju je u siječnju donio glavni…

Ivica Vidović nezakonito koristio stan MORH-a

Ivica Vidović, čelnik državne tvrtke Zrakoplovno-tehnički centar (ZTC), godinama je bespravno koristio vojni stan u vlasništvu MORH-a, i to unatoč pokušajima Ministarstva obrane da ga iseli, pa čak i prijavi…

Ne propustite

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

U Europolovoj akciji hrvatska policija otkrila dvojicu korisnika pedofilske platforme

U Europolovoj akciji hrvatska policija otkrila dvojicu korisnika pedofilske platforme

POZIV GRAĐANIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJE ZA SERVIS/KUPNJU BICIKALA

POZIV GRAĐANIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJE ZA SERVIS/KUPNJU BICIKALA

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora