Broj kibernetičkih napada na Hrvatsku raste. Ove godine svjedočili smo nekolicini napada na hrvatske institucije. Napadnuti su HANFA, Ministarstvo financija, Porezna uprava, HZZO, Zagrebački Holding, Zračna luka Split… O razmjerima šteta se ne govori javno. Možemo samo nagađati. Prema riječima stručnjaka za cyber sigurnost najčešće se radi o ransomware napadu, što znači da se traži otkupnina od žrtve, kako bi se sustav “otključao”, a može se raditi i o blokadi sustava ili krađi podataka.
Napad koji se dogodio na informatičku infrastrukturu nekih gore navedenih institucija spada u domenu DDoS napada, gdje se s velikom količinom zahtjeva nastupa prema serverima i njihova primarna motivacija je onemogućiti pristup određenim servisima. Ransomware je neusporedivo ozbiljniji oblik napada i napadači su potencijalno mjesecima prisutni u sustavu prije aktivacije napada.
Premijer Plenković hakerima je poručio da Hrvatska ne prihvaća ucjene kriminalaca.
Kako je teroristički cyber napad na Ameriku, za koji je odgovornost preuzela organizacija Sinovi džihada, riješio američki predsjednik Duncan možete pročitati u političkom trileru Predsjednik je nestao koji je nastao u suradnji bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i velikana među spisateljima trilera Jamesa Pattersona. Knjiga je 2018.godine bila na prvom mjestu liste najprodavanijih knjiga The New York Timesa, a u prvom tjednu prodana je u 250.000 primjeraka.
Recenzenti su knjigu ocijenili da „maksimizira svoju moć i ispunjava misiju“ dok su negativne kritike da je roman „predvidljiv, dosadan i nezanimljiv“. Za sve one koji vole takvu tematiku predlažemo da uzmete knjigu u ruke i utonete u njen sadržaj. Kako god bilo, u knjizi je opisano ono što se danas stvarno i događa. Uzevši u obzir činjenicu da je autor knjige ujedno i bivši američki predsjednik koji je inspiraciju crpio iz svoga osobnoga iskustva, života u Bijeloj kući i načina na koji vrh američke vlasti funkcionira iznutra.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
…
Jedna od velikih ironija suvremenog doba jest to da nas napredak čovječanstva može učiniti moćnijima ali istodobno i ranjivijima. Što je moć veća, to je veća i ranjivost.
Razlog je ovisnost. Naše društvo postalo je potpuno ovisno o tehnologiji… Povezanost uređaja putem interneta… I to ne samo laptopa i pametnih telefona. Svega što je spojeno na struju. Perilice rublja, strojeva za kavu, digitalnih videorekordera, digitalnih kamera, termostata, komponenti strojeva, mlaznih strojeva- popis stvari, malih ili velikih, gotovo je beskonačan…
Običan čovjek jedva da više uopće može uključiti televizor a da ne vidi reklamu za najnoviji pametni uređaj koji može činiti nešto što bi se prije dvadesetak godina smatralo nemogućim. Naručit će cvijeće za vas. Omogućit će vam da vidite stoji li tko pred vratima vašeg doma dok ste na poslu. Reći će vam odvijaju li se radovi na putu i koja je kraća ruta do vašeg odredišta.
Ne propustite pročitati bestseler New York Timesa od najprodavanijeg svjetskog autora, Jamesa Pattersona: “Neporecivo uzbudljivu vožnju kroz skrivene prolaze moći i politike” koja “se kreće poput Air Force One” (Michael Connelly).
Knjiga na suptilan način naginje lijevo, posebno u početnim dijelovima, ali izbjegava jasno političko svrstavanje. Politička pripadnost predsjednika Duncana ostaje nedefinirana, iako su njegovi stavovi liberalni, a izrazi poput “Demokrat” ili “Republikanac” se ne spominju. Umjesto toga, koriste se općeniti termini poput “moja stranka” i “suprotstavljena stranka”. Iako se neka politička pitanja pojavljuju usputno, kako se radnja razvija, politička orijentacija postaje manje važna u odnosu na glavnu temu knjige.
Pojašnjenje:
DDos: Tijekom DDoS napada niz botova ili mreža botova preplavljuju web-mjesto ili servis HTTP zahtjevima i prometom. To u načelu znači da više računala napada jedno računalo, što izbacuje stvarne korisnike. Zbog toga pružanje usluge može kasniti ili na neki drugi način biti ometano tijekom određenog razdoblja.
Ransomware: Ransomware je vrsta zlonamjernog softvera koji vam sprječava pristup vašem uređaju i podacima pohranjenim na njemu, obično šifriranjem vaših datoteka. Kriminalna grupa će zatim zahtijevati otkupninu u zamjenu za dešifriranje. Računalo se može zaključati ili podaci na njemu mogu biti šifrirani, ukradeni ili izbrisani.