Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da “svijet sve više gori”. Izrazio je zabrinutost zbog nuklearne sigurnosti Ukrajine, koja je pod utjecajem treće godine ruske agresije, s prekograničnim posljedicama. Upozoravajući na “prijeteću opasnost šireg sukoba na Bliskom istoku”, pozvao je na trenutačno i bezuvjetno oslobađanje svih talaca te pozvao obje strane na sudjelovanje u pravim pregovorima za okončanje neprijateljstava. Naglasio je da bi preokretanje trenda humanitarne i civilne katastrofe u Sudanu trebalo biti prioritet za sve, ističući “kontekst sve veće fragmentacije sigurnosne arhitekture” u Africi.
“Svjetski ustav” – Povelja Ujedinjenih naroda – mora se poštovati više nego ikad prije, rekao je, pozivajući ne samo da se izbjegnu sukobi, već i da se smanji ionako povećani rizik od eskalacije. Kao potpredsjednik Komisije za izgradnju mira, Hrvatska podupire jačanje veza između tri stupa UN-a, rekao je i dodao: “Nema mira bez održivog razvoja i nema održivog razvoja bez mira.” Ističući nacionalnu strategiju svoje zemlje koja uravnotežuje gospodarski rast i društvenu stabilnost s upravljanjem okolišem, detaljno je opisao kako se globalna digitalna transformacija odražava na državnu i javnu upravu zemlje, poduzeća i društvo.
Što se tiče klimatskih promjena, rekao je da je položaj Hrvatske na Mediteranu, jednoj od svjetskih regija za koju se očekuje da će biti najteže pogođena klimatskim promjenama, promicanje prirodnih rješenja jedan od glavnih nacionalnih alata za prilagodbu klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje. “Moramo ojačati multilateralni sustav rješavanja klime, biološke raznolikosti i održivog razvoja”, rekao je. Mirniji, ravnopravniji i održiviji svijet može se postići samo poštivanjem ljudskih prava, rekao je, izražavajući predanost svoje zemlje daljnjem zagovaranju ljudskih prava. Štoviše, posvećena iskorjenjivanju nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, Hrvatska je uvela “femicid kao zasebno kazneno djelo”. Nadalje je najavio da će njegova zemlja predvoditi napore međuregionalne skupine zemalja u UN-u da proglasi Međunarodni dan gluhosljepoće.
Izražavajući svoju potporu reformi Opće skupštine i Vijeća sigurnosti, naglasio je potrebu da Tajništvo UN-a bude “prikladno za svrhu”, dodajući da bi odabir glavnog tajnika i drugih visokih položaja trebao biti “vođen načelima zasluga, transparentnosti, uključivosti, rodne i geografske rotacije”. Osvrćući se na regionalna pitanja na Balkanu, istaknuo je važnost stabilnosti i sigurnosti susjedne Bosne i Hercegovine, što se može postići jamčenjem “ustavne pune jednakosti” Hrvata, Bošnjaka i Srba i poštivanjem Daytonsko-pariškog sporazuma.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Cijela izjava
Pročitajte cijelu izjavu u PDF formatu.
Priopćenje za medije UN-a GA/12638