Rusija je 24. veljače 2022. napala Ukrajinu. Rat traje gotovo tri godine nesmanjenom žestinom. Ruska invazija na Ukrajinu je dosadašnji politički ali i sigurnosni poredak u Europi potpuno promijenila.
Dok je Rusija je u proteklih godinu dana osvojila gotovo 3.600 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, ukrajinske snage započele su novu ofenzivu u ruskoj regiji Kursk, nakon iznenađujuće ofenzive u istoj regiji prošloga ljeta, piše agencija dpa. Ukrajina se uz pomoć svojih zapadnih saveznika već gotovo tri godine brani od sveobuhvatne ruske invazije.
Mediji u Europi i Rusiji imaju različite pristupe izvještavanju o sukobu između Rusije i Ukrajine. Informacije koje dolaze iz Rusije su nepouzdane i često cenzurirane. Novinarima koji pišu o “specijalnoj vojnoj operaciji” Rusije prijeti i do 15 godina zatvora koriste li termine poput rat u Ukrajini ili nešto slično.
Gledanje rata na ruskoj televiziji sasvim druga priča od one gledate li rat u Ukrajini na europskoj, ukrajinskoj ili američkoj televiziji.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Europski mediji često naglašavaju humanitarne aspekte sukoba, izvještavajući o stradanjima civila i ratnim zločinima. Primjerice, BBC je izvijestio o suspenziji rada svojih novinara u Rusiji zbog novog zakona koji kriminalizira neovisno novinarstvo. Također, europski mediji često kritiziraju rusku propagandu i dezinformacije.
S druge strane, ruski mediji često prikazuju sukob kao “specijalnu vojnu operaciju” i minimiziraju razmjere napada na Ukrajinu. Državni mediji u Rusiji često ponavljaju službene izjave vlade i izbjegavaju korištenje termina poput “rat” ili “invazija”. Također, ruski mediji često optužuju Ukrajinu za napade na civile i prikazuju ruske trupe kao osloboditelje.