![](https://zmaj.info/wp-content/uploads/2025/02/radio-4245029_1280.jpg)
Svjetski dan radija obilježava se 13. veljače svake godine. Ovaj dan proglašen je od strane UNESCO-a 2011. godine kako bi se istaknula važnost radija kao medija za komunikaciju, obrazovanje i promicanje kulture. Radio je i dalje jedan od najpristupačnijih i najšire korištenih medija u svijetu, posebno u ruralnim područjima i zajednicama s ograničenim pristupom internetu ili drugim oblicima tehnologije.
Povijest Svjetskog dana radija
Ideja za Svjetski dan radija potječe iz Španjolske, gdje je Španjolska radio akademija 2010. godine predložila UNESCO-u da se uvede dan posvećen radiju.
UNESCO je 2011. godine službeno proglasio 13. veljače Svjetskim danom radija, odabravši ovaj datum jer je na taj dan 1946. godine osnovan Radio Ujedinjenih naroda.
Cilj ovog dana je promicati svijest o važnosti radija, poticati suradnju među medijima i podržati slobodu medija.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Zašto je radio važan? Radio je jeftin i dostupan medij, posebno u ruralnim područjima i zemljama u razvoju. Radio dopire do široke publike, uključujući one koji ne znaju čitati ili pisati. Radio je ključan u hitnim situacijama, poput prirodnih katastrofa ili ratova, jer omogućuje brzo širenje informacija.
Radio promiče lokalne jezike, glazbu i kulturu, čuvajući identitet zajednica.
Teme Svjetskog dana radija
Svake godine UNESCO odabire temu koja ističe određeni aspekt radija. Neke od prošlih tema uključuju: 2023. “Radio i mir” – naglasak na ulozi radija u sprječavanju sukoba i jačanju mira. 2022.: “Radio i povjerenje” – ističući važnost povjerenja u medije. 2021.: “Novi svijet, novi radio” – fokus na prilagodbu radija digitalnoj eri. 2020.: “Radio i raznolikost” – promicanje raznolikosti u programu i radijskim timovima.
Kako se obilježava Svjetski dan radija?
Radijske postaje diljem svijeta pripremaju posebne emisije, intervjue i debate. Organiziraju se radionice i predavanja o važnosti radija. Dodjeljuju se nagrade za najbolje radijske programe i inovacije. Koriste se hashtagovi poput #WorldRadioDay kako bi se podigla svijest o ovom danu.
Zanimljivosti o radiju
Prva radio emisija odvijala se 1906. godine, kada je Reginald Fessenden prenio glazbu i govor putem radija. Prva radio postaja u Hrvatskoj, Radio Zagreb, počela je s emitiranjem 1926. godine.
Prema UNESCO-u, više od 75% kućanstava u zemljama u razvoju ima pristup radiju.
Svjetski dan radija slavi jedan od najstarijih, ali i najtrajnijih medija koji i dalje igra ključnu ulogu u informiranju, obrazovanju i zabavi. Unatoč razvoju digitalnih tehnologija, radio ostaje važan alat za povezivanje zajednica i promicanje slobode izražavanja. Ovaj dan podsjeća nas na snagu radija i njegovu sposobnost da dopre do svakog kutka svijeta.
Ako slušate radio, 13. veljače je savršena prilika da istaknete njegovu važnost i podijelite svoju ljubav prema ovom mediju s drugima!