TikTok nestao s ekrana Amerikanaca: Zabrana stupila na snagu

Popularna aplikacija TikTok, u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance, postala je nedostupna korisnicima u Sjedinjenim Američkim Državama u nedjelju, svega nekoliko sati prije nego što je na snagu stupila službena zabrana. Vijest su prenijele svjetske agencije, označavajući time kulminaciju dugotrajnih napetosti između SAD-a i Kine oko sigurnosti podataka i utjecaja kineskih tehnoloških kompanija.

Korisnici koji su pokušali pristupiti TikToku u nedjelju dočekala je poruka upozorenja da su usluge “privremeno nedostupne“. “Radimo na ponovnom uspostavljanju naše usluge u SAD-u što je prije moguće”, stajalo je u kratkoj objavi. Aplikacija je također uklonjena iz digitalnih trgovina aplikacijama Apple App Store i Google Play Store za američke korisnike.

Pozadina zabrane: Nacionalna sigurnost i geopolitičke napetosti

Zabrana TikToka rezultat je dugogodišnje zabrinutosti američkih dužnosnika oko kineskog vlasništva nad aplikacijom. Strah se prvenstveno odnosi na mogućnost da kineska vlada putem ByteDancea prikuplja osjetljive podatke o američkim korisnicima, manipulira javnim mnijenjem ili čak koristi platformu za širenje propagande.

Zakon koji je doveo do zabrane TikToka izglasan je prošle godine u američkom Kongresu uz podršku obje stranke, što ukazuje na široki konsenzus oko ovog pitanja. Zakon nalaže ByteDanceu da proda TikTok američkom vlasniku ili se suoči sa zabranom rada u SAD-u. Do sada je ByteDance odbijao prodati aplikaciju, unatoč interesu nekoliko investitora.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Administracija predsjednika Bidena naglasila je da se zakon ne bavi pitanjem slobode govora, već činjenicom da aplikacijom upravlja “strani suparnik”. Stav je da bi TikTok mogao nastaviti funkcionirati u SAD-u ako bi bio oslobođen kineske kontrole. Problem je da ni preuzimanjem TikToka od strane “domaće” firme TiKTok, ako se gleda  ne bi bio oslobođen utjecaja kineske kontrole. Kongres SADa  traži od matične tvrtke TikToka sa sjedištem u Pekingu da se odvoji od platforme ili će se suočiti sa zabranom u cijeloj zemlji.

Utjecaj na korisnike i budućnost TikToka u SAD-u

“Američka vlada pokušava natjerati ByteDance da proda prema odluci Trumpove administracije iz 2020. godine. Nadam se da predsjednik Trump sada neće postati taj koji će trepnuti i izgubiti ovo ključno natjecanje s Kinom.” objavila je Maria Cantwell, predsjednica Senatskog odbora za trgovinu SAD

TikTok je kao takav mega uspješan. TikTok je iznimno popularna aplikacija u SAD-u, s oko 170 milijuna korisnika, što čini otprilike polovicu ukupnog stanovništva zemlje, uključujući velik broj mladih. Zabrana će stoga imati značajan utjecaj na svakodnevni život mnogih Amerikanaca.

Budućnost TikToka u SAD-u ostaje neizvjesna. Iako je TikTok najavio da radi na ponovnom uspostavljanju usluge, nije jasno kako će to postići. Prodaja aplikacije američkom vlasniku i dalje je najizglednija opcija, no ByteDance se tome i dalje opire. Pravne bitke i pregovori vjerojatno će se nastaviti, a konačni ishod tek treba vidjeti. Drugo pitanje koje nitko ne postavlja je vrijednost takve megapopularne aplikacije i tko je danas u SADu spreman odvojiti toliki novac čak i da ga ima? Nejasno je što bi se time dobilo jer bi aplikacija i dalje bila ovisna o matičnoj tvrtki koja je razvila aplikaciju koju bi i nakon kupnje “američkog dijela” ostala ovisna o kineskoj firmi.

Reakcije i mogući zaobilazni putevi

Nakon što je danas zabrana stupila na snagu, zabilježen je porast pretraživanja za načinima zaobilaženja zabrane, poput korištenja VPN-ova (Virtual Private Network). Međutim, izvješća govore da ni te metode nisu uvijek uspješne.

Ova situacija predstavlja značajan presedan u regulaciji internetskih platformi i odražava sve veće geopolitičke napetosti između SAD-a i Kine. Pitanje je hoće li druge zemlje slijediti primjer SAD-a i kako će se razvijati odnosi između tehnoloških kompanija i nacionalnih vlada u budućnosti.

Vezane objave

Eurozastupnici podržali raspoređivanje Frontexa i u Srbiji

ZAGREB/STRASBOURG, 21. siječnja 2025. (Hina) – Europski parlament je u utorak odobrio sporazum EU-a i Srbije o raspoređivanju Frontexa, EU-ove granične i obalne straže, i na području te zemlje kako…

EK: Akt o digitalnim uslugama EU-a ne uvodi cenzuru nego transparentnost

STRASBOURG, 21. siječnja 2025. (Hina) – Akt o digitalnim uslugama (DSA) ne omogućuje cenzuru sadržaja, nego djelotvornije uklanjanje ilegalnog sadržaja, rekla je u utorak povjerenica Europske komisije Henna Virkkunen o…

Ne propustite

Đoković pobijedio Alcaraza u Australian Openu

  • By A.S.
  • 21 siječnja, 2025
Đoković pobijedio Alcaraza u Australian Openu

Eurozastupnici podržali raspoređivanje Frontexa i u Srbiji

Eurozastupnici podržali raspoređivanje Frontexa i u Srbiji

EK: Akt o digitalnim uslugama EU-a ne uvodi cenzuru nego transparentnost

EK: Akt o digitalnim uslugama EU-a ne uvodi cenzuru nego transparentnost

Izlazak SADa iz Svjetske zdravstvene organizacije

Izlazak SADa iz Svjetske zdravstvene organizacije

Građani najavljuju bojkot: Treba li bojkotirati trgovine ili proizvode?

Građani najavljuju bojkot: Treba li bojkotirati trgovine ili proizvode?

Trgovački lanac izvijestio je potrošače o povlačenju proizvoda

Trgovački lanac izvijestio je potrošače o povlačenju proizvoda