TMZ – Od ponosa hrvatske industrije do zaboravljenog giganta

Tvornica motora Zagreb (TMZ) nekoć je bila stup hrvatske industrije, odraz napretka i tehnološke inovativnosti. Motori proizvedeni u TMZ-u bili su pokretačka snaga mnogih strojeva i vozila, a brend TMZ postao je simbolom kvalitete i pouzdanosti. Međutim, slično sudbini mnogih industrijskih divova toga doba, TMZ je prošla kroz razdoblje uspona i pada, ostavivši iza sebe impresivnu povijest i niz neriješenih pitanja. Tvornica je započela s radom 1947. godine, proizvodeći motocikle, skutere, motorne pumpe, stabilne motore i male poljoprivredne strojeve, a svoje proizvode je prestala izrađivati 1963. godine prošlog stoljeća.

Rođenje i uspon Tvornice motora Zagreb

Tvornica mopeda, skutera, motornih pumpi, stacionarnih motora i malih poljoprivrednih strojeva, osnovana je 1950. godine u Zagrebu. Njezini počeci sežu u 1948. godinu kada je, kao dio Industrijsko-projektnog biroa Ministarstva industrije Narodne Republike Hrvatske, započela s izradom prototipa baziranog na BMW-ovom trkaćem motociklu s motorom od 500 cm3. U razdoblju od 1950. do 1952., konstruktorski tim je surađivao s Rudolfom Fizirom, razvijajući prototip motocikla s motorom od 350 cm3, kao i prototip izvanbrodskog motora ‘Dubrava’. Unatoč ambicioznim planovima za serijsku proizvodnju od 1954. godine, ti planovi iz nekog razloga kasnije nikad nisu realizirani.

U suradnji s austrijskom tvrtkom Halleiner Motorenwerke (HMW), 1957. godine započela je proizvodnja mopeda TMZ 50 SL pod licencom HMW-a. Ovaj moped, pokretan jednocilindričnim dvotaktnim motorom hlađenim zrakom, imao je skromnu snagu od 1,6 kW i radni obujam od 49,9 cm3. Zanimljivo je da za vožnju ovog mopeda nije bilo potrebno imati vozačku dozvolu, niti je vozilo moralo biti registrirano. U početku su se mopedi samo montirali u Zagrebu, ali je ubrzo započela i proizvodnja dijelova, pri čemu je već sljedeće godine lokalno proizvedeno 50% komponenti. Međutim, proizvodnja aluminijskih odljevaka i velikih limenih dijelova nije bila ekonomski održiva zbog malih serija, stoga su ti dijelovi i dalje uvoženi iz Austrije.

Tvornica motora Zagreb (TMZ) brzo je postala poznata kao pouzdan proizvođač motora, čiji su proizvodi našli primjenu u različitim sektorima, uključujući poljoprivredu i transport. S velikim brojem zaposlenih, TMZ je imao značajnu ulogu u poticanju lokalnog gospodarstva.

Pad i propadanje Tvornice motora Zagreb

U vrijeme prethodne politike planske ekonomije, tvornica nije uspjela prilagoditi se zahtjevima tadašnje države, što je rezultiralo nemogućnošću osiguranja financijskih sredstava potrebnih za modernizaciju i širenje proizvodnje. Kao posljedica, tvornica je prestala s radom 1963. godine. Njezin prostor na Žitnjaku preuzela je tvornica Prvomajska, dok su strojevi i ostatak opreme TMZ-a prebačeni u Srbiju. Međutim, pokušaji proizvodnje u Srbiji nisu dugo trajali, te je ubrzo došlo do prestanka proizvodnje motora.

Kolaps nekadašnjeg industrijskog giganta TMZ-a predstavlja tragičnu uspomenu na turbulencije koje su obilježile povijest napredne industrije u Hrvatskoj. Posebno se to osjetilo nakon pokušaja okupacije Hrvatske i Domovinskog rata devdesetih godina prošlog stoljeća tijekom kojeg su brojne do tad jake industrije političkom odlukom privatizirane i nakon toga uništene do temelja.

Ovaj događaj vezan uz Tvornicu motora Zagreb ne samo da evocira sjećanja na prošla vremena, već služi i kao poticaj za promišljanje o budućnosti hrvatske proizvodnje. Razmatranje načina na koji možemo sačuvati, a ne nužno uništiti, bogato hrvatsko industrijsko naslijeđe i osigurati njegovu vitalnost za nadolazeće generacije, ključno je za održivi razvoj i napredak svake zemlje.

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Slinavka i šap, kako danas javlja portal Heute, ponovno nakon četri desetljeća prijeti Austriji. Krajem ožujka zabilježeni su slučajevi zaraze u Mađarskoj i Slovačkoj, oba na samo desetak kilometara od…

Prilika za privlačenje znanstvenika u Europu

Europa treba ulagati u istraživanja i inovacije kako bi privukla i zadržala znanstvenike iz cijelog svijeta, osobito nakon što su Sjedinjene Američke Države počele ukidati financijske potpore sveučilištima, složili su…

Ne propustite

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

Potres magnitude 6,0 potresao japanski Kyushu

U Europolovoj akciji hrvatska policija otkrila dvojicu korisnika pedofilske platforme

U Europolovoj akciji hrvatska policija otkrila dvojicu korisnika pedofilske platforme

POZIV GRAĐANIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJE ZA SERVIS/KUPNJU BICIKALA

POZIV GRAĐANIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJE ZA SERVIS/KUPNJU BICIKALA

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora