Transgeneracijska trauma – ranjivost i uloga žrtve

Transgeneracijska je trauma nešto što se vuče generacijama unazad, prvenstveno preko ženske linije. Najlakše je možemo opisati kao sindrom babuške. Babuška se otvara sve do trenutka kad se u obitelji pojavi dovoljno svjestan pojedinac (spol nije važan) koji odlučuje, ili je pozvan napraviti drukčije odluke, suprotne onima koje su donosili njegovi pretci.

Kako to možemo vidjeti u životu? Navest ćemo primjer ranjivosti. Kad smo zapravo ranjivi? Kad smo izloženi mogućnosti da budemo napadnuti, primjerice. Tada u nedostatku kapaciteta stvaramo oklope i štitove. Štitovi nam u početku pomažu, kasnije stvaraju probleme jer nam je u isto vrijeme ograničen kapacitet. U principu bismo trebali poštivati i njegovati našu ranjivost.

Odrastanje u kompliciranim emocionalnim odnosima tijekom djetinjstva može stvoriti premještanje traume (ranjivosti), a u tom se periodu ne znamo štititi. O tome sam detaljnije pisala u kolumni o (ne)zdravim granicama. Dakle, kao mali nismo imali pravo glasa, primjer. U skladu s tim razvili smo određene identitete koje možda živimo i danas, a da nam se uopće ne sviđaju, i ne samo to, nego nam ničemu ne služe, a i štete.

Danas nam vrlo vjerojatno zaštita takve vrste više ne treba, ali smo je zadržali. Nadalje, postoji mogućnost da i danas kad bismo trebali dići glas, šutnju koristimo kao štit. U odrasloj dobi dobivat ćemo slične povrede, ali sa svrhom da te dijelove sebe iscijelimo i krenemo u novi život bez prtljage. Problem ranjivosti je što nam može puno puta izazivati nelagodu, u nama budi previše tjelesnih simptoma, triggera… Općenito, trebali bismo više uvažavati našu ranjivost i u komunikaciji reagirati ranije, navesti primjer što nam smeta i kako smo se tada osjećali.

Uz pravovremenu komunikaciju možemo ranije sanirati problem. Komunicirati možemo u manjim količinama, ali pravovremeno. To bi bilo rješenje. Uz ranjivost usko se veže uloga žrtve. Može se dogoditi da odrastamo s majkom žrtvom i živimo u određenoj vrsti ucjene te joj konstantno treba davati pažnju. Osim što je važno ispoštovati svoju ranjivost, možemo u drugima prepoznati svoje osjećaje i ulogu žrtve gledati kroz prizmu povezivanja. Najvažnije je prihvatiti sve dijelove sebe, pa i ranjivost. Ne treba bježati od nje. U trenutku osvještavanja može postati jako moćna ukoliko se usudimo pokazati je u javnom prostoru. Do mjere do koje smo iscijeljeni, moći ćemo pokazati koliko smo ranjivi.

Pokazati svoju slabost javno i ogoliti se pred drugima, mogu samo izuzetno hrabri ljudi. Ukoliko ne naučimo ovladati našom ranjivosti, mogli bismo prijeći u drugu krajnost koja podrazumijeva agresivnost, hladnoću i distanciranost, a sigurna sam da nitko od nas to ne želi.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Uloga Ukrajine u osvajanju svemira

U travnju 1961. godine, po prvi put u povijesti, čovjek je poletio u svemir. Tih dana moja je baka rodila svoje prvo dijete, mog oca. U cijelom rodilištu gotovo svi…

Izostanak podrške: Kako se nositi u tim situacijama

U ovom ćemo tekstu osvijetliti definiciju podrške, kako dati i primati podršku i navesti primjere ljudi koji su uspjeli iako je podrška u njihovim životima izostala. Također objasnit ćemo kako…

Ne propustite

Otkriveno 21.600 litara krivotvorenog deterdženta

Otkriveno 21.600 litara krivotvorenog deterdženta

Domovi za starije sve skuplji, a uvjeti sve lošiji

Domovi za starije sve skuplji, a uvjeti sve lošiji

Cijena jaja u SAD-u na rekordnim vrijednostima

Cijena jaja u SAD-u na rekordnim vrijednostima

EU napravila alat za pomoć izvoznicima

EU napravila alat za pomoć izvoznicima

Stambena kriza je buduća gospodarska kriza

Stambena kriza je buduća gospodarska kriza

EU financiranje nevladinih organizacija netransparentno

EU financiranje nevladinih organizacija netransparentno