
Članak na Deutsche Welle (DW) govori o vojnom sporazumu između Srbije i Mađarske, ističući potencijalne implikacije za regionalnu stabilnost. Iako sporazum sam po sebi nije alarmantan, on se događa u geopolitički osjetljivom trenutku, što ga čini vrijednim pažnje. DW uglavnom prenosi činjenice, ali implicitno upozorava na potencijalne dugoročne promjene u regionalnoj ravnoteži snaga.
Kako za DW ističe direktor Instituta za europske poslove Naim Leo Beširi, „kada se analiziraju svi strateški ugovori koje Srbija potpisuje, ona takve ugovore nema jedino s Burkinom Faso“.
Potpisan je dokument kojim se operacionalizira i konkretizira sporazum o strateškoj suradnji Srbije i Mađarske u području obrane, postignut 2023. godine, izjavio je nakon potpisivanja predsjednik Aleksandar Vučić. On je istaknuo da je ključni element tih odnosa vojna suradnja, koja se ogleda kroz realizaciju bilateralnih i multinacionalnih vježbi, vojno-vojnu i vojno-tehničku suradnju u području nabave sustava i sredstava naoružanja.
Naslov upućuje na moguće tenzije, ali članak naglašava da je sporazum prvenstveno simboličan i dio rutinske vojne diplomacije. Međutim, u kontekstu opće političke napetosti u Europi, svaki takav potez dobiva dodatnu težinu.
Tu je i pitanje neutralnosti, no ono na što se Srbija godinama javno deklarira ionako vrijedi kao odbačena kora banane. Srbija se formalno u javnosti deklarira kao vojno neutralna, ali njezina sve čvršća veza s Mađarskom (članicom NATO-a) može itekako dovesti u pitanje tu poziciju. Isto kao i simpatije prema Rusiji. Tu će se vjerojatno nešto pitati i Europska unija i NATO savez.
Mađarska pod vodstvom Viktora Orbana aktivno gradi odnose sa zemljama Zapadnog Balkana, dok Srbija, iako formalno teži EU integracijama, održava bliske veze s Rusijom i Kinom. Potpis dolazi u vrijeme kad Europska unija neće više gledati odnose Mađarske u potkopavanju unije. Ili će se Orban opredjeliti za savez sa Rusijom ili Europskom unijom. Sjedenje na dvije stolice uz potkopavanje temeljnih vrijednosti Europske unije neće biti više moguće, bar ne kako najavljuju iz Brisela.
Sporazum, dakle, nije neki preveliki novitet, ali dolazi nakon deklaracije o vojnoj suradnji Hrvatske, Albanije i Kosova, koja je u Beogradu ocijenjena kao provokativna. Potpisivanje dokumenta s Mađarskom stoga se vidi i kao odgovor Beograda na tu inicijativu, koja se može promatrati i kao nastavak Vučićeva nadmetanja s Hrvatskom.