Zašto avioni ostavljaju bijele tragove?

Sigurno ste nebrojeno puta pogledali prema nebu i ugledali dugačke, bijele linije koje ostavljaju avioni. Te linije se nazivaju kondenzacijski tragovi ili kraće kontraili. I vjerovali ili ne nitko to namjerno ne ispušta kako bi upravljao našim životima ili kako bi kontrolirao vrijeme na zemlji.

Kako nastaju kontraili?

Kada putnički, odnosno mlazni avioni dosegnu visoke nadmorske visine gdje prevladavaju niske temperature, dolazi do zanimljivog fenomena. Topli ispušni plinovi iz avionskih motora se brzo ohlade u hladnom zraku, uzrokujući kondenzaciju vodene pare sadržane u tim plinovima. Ovaj proces rezultira stvaranjem malih kapljica vode ili čak ledenih kristala. Te mikroskopske čestice vode ili leda potom se kristaliziraju oko čestica čađi i drugih čestica prisutnih u ispušnim plinovima, formirajući tako vidljive tragove na nebu koje često nazivamo “kontrails”. Ovi tragovi mogu biti vidljivi s tla kao bijele linije koje se protežu preko neba, prateći putanju aviona. Fenomen kontrailsa nije samo vizualno zanimljiv, već je i predmet proučavanja jer može imati utjecaj na klimatske promjene i vremenske uvjete. Naime, kontrailsi mogu utjecati na količinu sunčeve svjetlosti koja dopire do Zemlje te na toplinsku ravnotežu u atmosferi.

Zašto se ne vide uvijek?

Postoji nekoliko čimbenika koji utječu na to hoće li se kondenzacijski tragovi formirati i koliko će dugo trajati:

Zaboravite  X (bivšiTwiter)  pratite nas na BlueSkyblueskyZMAJ MARKETING: [email protected]

  • Temperatura i vlažnost zraka: Što je zrak hladniji i vlažniji, to je veća vjerojatnost da će se formirati kontraili.
  • Visina leta: Na većim visinama je zrak mnogo hladniji, pa se kontraili češće pojavljuju.
  • Sastav ispušnih plinova: Količina vodene pare i čestica u ispušnim plinovima utječe na gustoću i trajanje tragova.

Što se događa s kontrailima?

Kondenzacijski tragovi, poznati i kao tragovi aviona, fenomen su koji se može razvijati na različite načine ovisno o atmosferskim uvjetima. U nekim slučajevima, ti tragovi mogu postupno nestati, raspršujući se u atmosferi. U drugim situacijama, mogu se širiti i čak se spojiti s okolnim oblacima, stvarajući tako veće oblačne formacije. Ovaj proces je zanimljiv jer pokazuje interakciju između ljudskih aktivnosti i prirodnih meteoroloških pojava.

Kondenzacijski tragovi nastaju kada se vodena para koju ispuštaju avionski motori kondenzira i kristalizira u ledenim kristalima na visokim nadmorskim visinama gdje su temperature izuzetno niske. Ovi ledeni kristali tada formiraju vidljive tragove bijele boje na nebu. Atmosferski uvjeti kao što su temperatura, vlažnost i vjetar igraju ključnu ulogu u određivanju hoće li se ti tragovi brzo raspršiti ili će se zadržati i širiti. Visoka vlažnost i stabilni atmosferski uvjeti mogu potaknuti širenje tragova, dok suha i nestabilna atmosfera obično rezultira brzim raspršivanjem.

Razumijevanje ovih procesa je važno jer kondenzacijski tragovi mogu utjecati na klimatske promjene, djelujući kao pokrivač koji zadržava toplinu u atmosferi, slično stakleničkim plinovima. Stoga, proučavanje kondenzacijskih tragova pruža uvid u složenu dinamiku između tehnologije koju koristimo i okoliša koji nas okružuje.

Teorije zavjere

Zanimljivo je da su se oko kontraila razvile brojne teorije zavjere koje tvrde da su ti tragovi zapravo kemikalije koje se namjerno raspršuju iz aviona. No, znanstvenici su te teorije demantirali i potvrdili da su kontraili prirodan fenomen koji nastaje kao posljedica sagorijevanja goriva u avionskim motorima. Kondenzacijski tragovi su fascinantan prirodni fenomen koji nas podsjeća na složene procese koji se odvijaju u atmosferi. Iako su na prvi pogled neobični, njihovo nastajanje je potpuno prirodno i može se vrlo lako znanstveno objasniti.

Saša Ceci o chemitrailsima i teorijama zavjere na HRT-u

Zmajski marketing

Vezane objave

Marina Kirichenko: Pitajte što vas zanima o Ukrajini

Pozdrav, moje ime je Marina i Ukrajinka sam koja trenutno živi u Hrvatskoj. Ova kolumna i članci koje pišem ovdje su moj pokušaj da bolje objasnim svoju domovinu svima onima…

“Grečka” – ukrajinska superhrana

Prije nekoliko dana u Varaždinu je otvorena umjetnička instalacija posvećena heljdi. Sadrži prekrasnu kompoziciju od keramičkog sjemena heljde i recept za kuhanje ukusnog jela. Kao Ukrajinka u Hrvatskoj, ne mogu…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ne propustite

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Grčke pripreme za rat

Grčke pripreme za rat

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca

Značajne godišnjice obilježene svečanom sjednicom Dječjeg gradskog vijeća

Značajne godišnjice obilježene svečanom sjednicom Dječjeg gradskog vijeća