Deset zemalja čeka u redu za članstvo u EU

Proces proširenja Europske unije ostaje u središtu pozornosti, s deset država koje se trenutno nalaze na različitim etapama puta prema članstvu. Put ka punopravnom članstvu može biti dug i izazovan, ali te zemlje pokazuju značajnu predanost u ispunjavanju kriterija kako bi se pridružile europskoj zajednici. Proširenje EU-a je proces koji omogućuje novim zemljama da se pridruže Uniji, što je tijekom povijesti EU-a rezultiralo promjenama kako za samu Uniju tako i za pridružene zemlje. Proširenje je znatno doprinijelo širenju stabilnosti, mira i blagostanja širom Europe.

Zemlje koje se pridružuju EU-u mogu očekivati brojne koristi, uključujući političku stabilnost, slobodu za građane da žive, studiraju ili rade bilo gdje u EU-u, povećanu trgovinu zahvaljujući pristupu jedinstvenom tržištu, povećano financiranje i ulaganja, te više društvene, okolišne i potrošačke standarde. S druge strane, EU također profitira od proširenja jer to povećava blagostanje i mogućnosti za europske građane i poduzeća, jača globalnu prisutnost EU-a, te promiče veću kulturnu raznolikost i demokraciju.

Vrata EU i dalje ostaju otvorena

Svaka europska zemlja koja ispuni poznate Kopenhaške kriterije može se pridružiti EU-u. To uključuje stabilne institucije koje garantiraju demokraciju, vladavinu prava, poštovanje ljudskih prava i zaštitu manjina, funkcionalno tržišno gospodarstvo sposobno nositi se s konkurencijom unutar EU-a, te sposobnost preuzimanja obveza koje proizlaze iz članstva, uključujući provedbu cjelokupnog prava EU-a i poštovanje ciljeva Unije.

Proces pristupanja sastoji se od nekoliko ključnih koraka, počevši od podnošenja zahtjeva za članstvo, preko pregovora o članstvu, pa sve do konačnog pristupanja. Tijekom pregovora, zemlja kandidatkinja priprema se za provedbu propisa i standarda EU-a, dok Komisija prati napredak i izvještava o njemu. Nakon završetka pregovora, ako Komisija smatra da je kandidatkinja spremna, sastavlja se ugovor o pristupanju koji moraju odobriti sve države članice EU-a i zemlja kandidatkinja.

Tko kuca na vrata EU?

Trenutno, pregovori su otvoreni s Crnom Gorom, Srbijom i Turskom, dok su Albanija i Sjeverna Makedonija započele pregovore u srpnju 2022., a Bosna i Hercegovina u ožujku 2024. Kosovo je podnijelo zahtjev za članstvo u prosincu 2022., dok su Moldova i Ukrajina otvorile pristupne pregovore u prosincu 2023., a Gruziji je dodijeljen status zemlje kandidatkinje. Ovi podaci ukazuju na kontinuiranu dinamiku i predanost EU-a proširenju i integraciji novih članica u svoje strukture.

Što je potrebno za članstvo?

Zemlje koje žele postati članice EU moraju ispuniti Kopenhaške kriterije:

Politički kriteriji: stabilne institucije koje jamče demokraciju, vladavinu prava, ljudska prava i poštovanje manjina.
Ekonomski kriteriji: funkcionalno tržišno gospodarstvo i sposobnost da se nose s konkurentskim pritiscima unutar EU.
Pravna stečevina: sposobnost preuzimanja i provedbe svih zakona i propisa EU (acquis communautaire).

Kada će se proširiti EU?

Europska unija ostaje otvorena za proširenje, ali inzistira na tome da se proces temelji na zaslugama i da svaka zemlja kandidatkinja ispuni sve potrebne uvjete. Teško je naravno s obzirom na cijelu situaciju predvidjeti točan datum sljedećeg proširenja. Proces pristupanja ovisi o napretku svake pojedine zemlje u ispunjavanju kriterija, ali i o političkoj volji postojećih članica. Ipak, jasno je da EU ostaje otvorena za nove članice koje dijele njezine vrijednosti i spremne su preuzeti obveze koje članstvo donosi.

Zapadni Balkan: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo. Ove zemlje imaju perspektivu članstva, a neke od njih već pregovaraju s EU. Glavni izazovi su politička stabilnost, vladavina prava i borba protiv korupcije.
Istočno partnerstvo: Ukrajina i Moldavija. Rat u Ukrajini ubrzao je proces pristupanja ovih zemalja, koje su dobile status kandidata. Međutim, pred njima je dug put reformi, posebno u području pravosuđa i gospodarstva.
Ostale: Gruzija i Turska. Gruzija ima ambiciju postati kandidat, dok je Turska započela pregovore još 2005. godine, ali su oni trenutno u zastoju zbog političkih razloga u toj zemlji.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Hrvatska još uvijek među zemljama s najvećom inflacijom

Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u ožujku je iznosila 3,2 posto na godišnjoj razini, objavio je u utorak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je opći rast…

Europljanima je od srijede obavezna propusnica za ulazak u Britaniju

Europski državljani koji putuju u Ujedinjeno Kraljevstvo od srijede će trebati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada kaže da će ojačati graničnu sigurnost javlja Hina. Elektronička…

Ne propustite

HEP – obavijesti

HEP – obavijesti

Izjava za medije Marijane Puljak

Izjava za medije Marijane Puljak

Hrvatska još uvijek među zemljama s najvećom inflacijom

Hrvatska još uvijek među zemljama s najvećom inflacijom

Vremenska prognoza za sutra – oblačno s mogućnošću kiše, jaka bura na Jadranu

Vremenska prognoza za sutra – oblačno s mogućnošću kiše, jaka bura na Jadranu

Obavijest potrošačima – s tržišta se povlači šampon

Obavijest potrošačima – s tržišta se povlači šampon

S tržišta se povlači lijek Rosix-Am

S tržišta se povlači lijek Rosix-Am