
Svjedočili smo traumatskom događaju u Prečkom koji je poljuljao sigurnost u okruženju u kom živimo, posebno u školama. Svjedočenje ili sudjelovanje u nasilnim aktivnostima, čak i simuliranim, može prema znanstvenicima imati dugoročne psihološke posljedice na djecu, poput povećane agresivnosti, anksioznosti ili straha.
Osim toga sama upotreba bilo kakvog oružja, čak i airsoft pušaka, nosi sa sobom rizik od ozljeda. Djeca možda neće u potpunosti shvatiti potencijalnu opasnost i mogu se ozlijediti ili ozlijediti druge. Djeca iz jedne škole u Varaždinu prošle su godine nekoliko tjedana nakon masakra u srpskoj školi o čemu su izvještavali svi mediji u regiji išla su organizirano u sklopu školskih aktivnosti u “Adrenalinski park” u Međimursku županiju gdje su pucala jedna na druge. Takve aktivnosti ne bi trebale biti dio programa nikad ili bar onog koji ne vode stručne osobe. Zašto?
3. svibnja, će trajno ostati upisan kao jedan od najtežih dana za školstvo ali i inače u Srbiji, ali i događaj koji je mnoge i u drugim državama upozorio što se može dogoditi. Što smo mi iz toga naučili? Ništa očito, naši profesori vode djecu da pucaju jedna na druge, da vide kako je to baš nešto coool što im “podiže adrenalin“.
Promoviranje nasilja, čak i u igračkom obliku, može imati negativne posljedice na dječje ponašanje i razvoj. Djeca uče oponašanjem, a izloženost nasilju može dovesti do toga da nasilje vide kao prihvatljiv način rješavanja problema.
Važno je da se djeca od malih nogu uče vrijednostima kao što su tolerancija, empatija i mirno rješavanje sukoba smatraju stručnjaci. U većini zemalja postoje zakonski propisi koji ograničavaju upotrebu oružja od strane maloljetnika.
Umjesto da ih se vodi kako bi mogla “ubijati jedna druge”, djeci bi trebale biti ponuđene aktivnosti koje promoviraju suradnju, poštovanje i fizičku adrenalinsku aktivnost na siguran način, poput:
- Sportskih aktivnosti: Nogomet, košarka, odbojka…
- Igranja u prirodi: Šetnje, bicikliranje, kampiranje…
- Kreativnih radionica: Slikanje, modeliranje, glazba…
Da li je normalno da se djeci nude ovakve aktivnosti u sklopu školske nastave bez ikakve psihološke procjene i kontrole? Adrenalinski parkovi su odlično mjesto za zabavu i druženje, ali sigurnost mora biti na prvom mjestu, pogotovo kada su u pitanju djeca. Koliko su adrenalinski parkovi sigurni za djecu?
Većina adrenalinskih parkova u svijetu u pravilu ima visoke standarde sigurnosti i redovito provjeravaju opremu, u pravilu. Međutim, kao i kod svake aktivnosti, postoji određeni rizik od ozljeda. Važno je naglasiti da je sigurnost u adrenalinskim parkovima izravno povezana s pridržavanjem pravila i uputa koje daju instruktori.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]