
Izjava Europske unije (EU) da se stanovnici Gaze moraju vratiti svojim domovima odnosi se na složenu humanitarnu i političku situaciju u Pojasu Gaze, koji je dugo bio poprište sukoba između Izraela i Palestinskih teritorija. Ova izjava vjerojatno je povezana sa situacijom u kojoj su mnogi stanovnici Gaze bili prisiljeni napustiti svoje domove zbog ratnih operacija, blokade ili drugih čimbenika.
Humanitarna kriza u Gazi
Pojas Gaze jedna je od najgušće naseljenih regija na svijetu, s oko 2 milijuna stanovnika. Zbog dugotrajne blokade i sukoba, mnogi ljudi izgubili su svoje domove, a infrastruktura je uglavnom oštećena.
EU je dugo bila angažirana u pružanju humanitarne pomoći stanovnicima Gaze, uključujući podršku za obnovu domova, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. EU vidi kao rješenje izraelsko-palestinskog sukoba povratak palestinaca u svoje domove. Kada EU ističe da stanovnici Gaze moraju imati pravo vratiti se svojim domovima, poništava izjavu Trumpa o raseljavanju tog stanovništva. To se prije svega odnosi na načelo poštivanja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava. EU naglašava važnost trajnog rješenja koje će omogućiti stabilnost i sigurnost za sve strane.
Europska Unija se snažno protivi svim radnjama koje potkopavaju održivost dvodržavnog rješenja. Podržava rješenje o dvije države (Izrael i Palestina). Kroz financijsku pomoć i političku podršku, EU nastoji olakšati humanitarnu situaciju u Gazi i potaknuti obje strane na pronalaženje trajnog rješenja.