Hoće li Meta uspjeti u naumu provjere činjenica zajedničkim bilješkama

Facebook i Instagram, u vlasništvu Mete, odlučili su ukinuti suradnju s nezavisnim provjeravateljima činjenica i umjesto toga uvesti sustav “zajedničkih bilješki” inspiriran platformom X (bivši Twitter).

Ova promjena izazvala je brojne reakcije u javnosti i postavila pitanje učinkovitosti ovakvog pristupa u borbi protiv dezinformacija.

Što znače “zajedničke bilješke”?

Suština ovog novog pristupa je da će korisnici sami moći označavati obmanjujuće sadržaje i dodavati kontekstualne informacije. Algoritmi će zatim analizirati te bilješke i odlučivati o njihovoj istinitosti te ih prikazivati uz sporni sadržaj. Ovakav model je već implementiran na platformi X, kojom upravlja Elon Musk.

Zašto Meta napušta provjeru činjenica?

Meta tvrdi da će ovaj sustav omogućiti bržu reakciju na dezinformacije, jer se korisnici mogu odmah uključiti u provjeru činjenica. Ovakav pristup je transparentniji, smatraju u Meti jer se korisnici mogu direktno uključiti u proces provjere informacija. Meta također smatra da će ovaj sustav biti manje podložan političkoj pristranosti, za razliku od nezavisnih provjeravatelja činjenica.

Kritike novog pristupa provjere činjenica

Mnogi stručnjaci i aktivisti izražavaju zabrinutost zbog ovakve odluke Mete. Neki od glavnih argumenata protiv su i to da bez nezavisnih provjeravatelja, postoji veći rizik od širenja dezinformacija, jer će korisnici moći neometano širiti lažne informacije.

Ovakav sustav je kako tvrde neki analitičari podložan manipulacijama i koordiniranim kampanjama dezinformiranja. Korisnici kako smatraju možda nemaju dovoljno znanja i vještina da bi mogli točno procijeniti istinitost informacija.

Što to znači za budućnost društvenih mreža?

Odluka Mete predstavlja značajnu promjenu u pristupu borbi protiv dezinformacija na društvenim mrežama. Jedan od razloga uvođenja tog pristupa je i zarada. Ovaj potez će vjerojatno potaknuti raspravu o tome kako najbolje regulirati sadržaj na internetu i kako zaštititi korisnike od manipulacije.

Hoće li ovaj novi sustav biti učinkovit u borbi protiv dezinformacija, tek ćemo vidjeti. No, jedno je sigurno: pitanje dezinformacija na internetu i dalje je jedan od najvećih izazova s kojima se suočava suvremeno društvo.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Sjever media & design fest u Koprivnici

Sjever media & design fest jedinstveni je događaj koji će na Sveučilištu Sjever u Koprivnici u četvrtak i petak, 24. i 25. travnja 2025. godine, okupiti studente, profesionalce i širu javnost s ciljem promicanja znanja…

Samodostatnost hrvatske poljoprivrede

Iako Hrvatska ima bogatu poljoprivrednu tradiciju, plodno tlo i raznoliku klimu, pitanje samodostatnosti i održivosti domaće proizvodnje hrane nikada nije bilo aktualnije. Poljoprivredne površine zarastaju, sela se prazne, a mladi…

Ne propustite

Kako se nositi s manipulativnim ljudima

Kako se nositi s manipulativnim ljudima

Obavijest potrošačima- povlače se proizvodi

Obavijest potrošačima- povlače se proizvodi

Zubić-Zec: Javnim prostorom u Rijeci se upravlja katastrofalno

Zubić-Zec: Javnim prostorom u Rijeci se upravlja katastrofalno

Na udaljenom egzoplanetu otkriveni znakovi mogućeg života?

Na udaljenom egzoplanetu otkriveni znakovi mogućeg života?

Važnost uvažavanja vlastitih potreba – samoaktualizacija

Važnost uvažavanja vlastitih potreba – samoaktualizacija

Ljubaznost kao preduvjet za bolje zdravlje i dobrostanje

Ljubaznost kao preduvjet za bolje zdravlje i dobrostanje