Maja Đerek, bivša direktorica sektora za poslovne prostore u Državnim nekretninama, postala je simbol borbe protiv korupcije u Hrvatskoj. Njeno razotkrivanje nepravilnosti u upravljanju državnom imovinom rezultiralo je nizom otkaza, sudskih sporova i medijske pozornosti.
Đerek je javno progovorila o koruptivnim i sumnjivim poslovima s državnim nekretninama, uključujući dodjelu stana bivšem ministru Mariju Banožiću i pogodovanje obitelji Rodić. Njeni istupi doveli su do otkaza u Državnim nekretninama, no ona nije odustala od borbe za pravdu – bila je uporna u provođenju svojih zakonitih i ustavnih prava.
Nije prvi put u Hrvatskoj da je mjesto, na koje bi netko trebao biti vraćen, ukinuto. To je već dobro poznat i uhodan postupak koji drži u neizvjesnosti one koji se “usude dignuti glavu” i suprotstaviti mitu i korupciji. S tim je dobro upoznata i trenutna direktorica Državnih nekretnina, Mirela Habijanec. Habijanec ističe da u njihovoj praksi ne postoji zabrana iznošenja nezakonitosti, već da “Pravilnik nalaže zaposlenicima da čuvaju poslovnu tajnu”, što bi bilo komično da nije tragično. Dakle laički, ne smijete ako uočite ukazivati na nepotizam, mito i korupciju jer morate čuvati poslovnu tajnu!
Financijsko i psihičko iscrpljivanje
Nakon dugogodišnjeg i mučnog sudskog procesa, niza pritisaka kojima je izložena, Đerek je dobila pravomoćnu presudu kojom je potvrđeno da je njen otkaz bio nezakonit. Unatoč tome, suočila se s novim otkazom i ponudom izmijenjenog ugovora o radu, što je izazvalo ogorčenje javnosti.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Slučaj Maje Đerek baca svjetlo na brojne izazove s kojima se suočavaju zviždači u Hrvatskoj, kao i na pitanja korupcije i pravosudnog sustava. Njezina profesionalnost i odlučnost u izazivanju statusa quo služe kao inspiracija mnogima, dok ujedno ilustriraju teškoće koje nastaju pri pokušaju otkrivanja i kažnjavanja nepravilnosti. Nedavni slučajevi zviždača koje smo analizirali ukazuju na obrazac po kojem se pokušava ušutkati one koji se suprotstavljaju raširenoj korupciji u Hrvatskoj.
Đerek kao simbol borbe protiv korupcije
Maja Đerek nije obična prodavačica voća i povrća na tržnici; ona je visoko obrazovana i iznimno sposobna pravnica koja je uspješno položila pravosudni ispit. Sposobna je čitati i tumačiti zakone te otkrivati nepravilnosti, što ne odgovara vodstvu stranke osuđene za kriminalne aktivnosti – HDZ-u. Ona kao pravnica ne razumije zašto država iznajmljuje privatne nekretnine i priča priče, dok istovremeno posjeduje prazne prostore koji bi mogli donijeti tri i pol milijuna eura godišnje, ali umjesto toga ostaju neiskorišteni i generiraju troškove iz državnog proračuna za njihovo održavanje. Kao pravnica, planira do utorka razmisliti o svojim daljnjim koracima, ali je odlučna u namjeri da javnost upozori na ono što se događa unutar Državnih nekretnina, gdje su nepotizam, mito i korupcija očigledno prisutni.
Đerek je hrabro ukazala na sumnjive poslove s državnim nekretninama, to joj je bio i posao, uključujući dodjelu stana bivšem ministru upletenom u cijeli niz skandala Banožiću koji je kako je kasnije ispalo upleten u cijeli niz nepravilnosti sve dok nije izazvao kako ispada pijan saobraćajnu nesreću u kojoj je jedna osoba smrtno stradala.
Pogodovanje obitelji Rodić je primjer nepravilnog funkcioniranja države, gdje je bivši ministar Banožić, pomažući samo njima, s pozicije koju je imao, oštetio državu za najmanje milijun kuna.
Maja Đerek, koja je detaljno upoznata s sumnjivim koruptivnim operacijama Državnih nekretnina, osobno je sudjelovala u nekoliko kontroverznih projekata. Jedan od njih je obnova zgrade gdje se nalazi stan Zvonimira Frka-Petešića, šefa kabineta premijera Plenkovića, što je svojevremeno izazvalo značajan skandal.
Maja Đerek, bivša zaposlenica državne tvrtke Državne Nekretnine, dobila je otkaz nakon što je javno ukazala na nepravilnosti. Sud je utvrdio da je otkaz bio nezakonit. Unatoč sudskoj pobjedi, suočila se s novim otkazom i ponudom izmijenjenog ugovora, što pokazuje otpor sustava. Đerek je postala u Hrvatskoj simbol borbe protiv korupcije i inspiracija mnogima u Hrvatskoj i širom svijeta koji se bore protiv nepravde.
Slučaj Maje Đerek i dalje je otvoren i nastavit će privlačiti javnu pažnju duboko podijeljenog društva oko borbe protiv korupcije. Njezina borba za pravdu i transparentnost predstavlja važan podsjetnik na izazove s kojima se suočava hrvatsko društvo.
Pitanja koja se nameću sama po sebi:
- Koliko je raširena korupcija u Hrvatskoj i kako je suzbiti?
- Kakvu zaštitu imaju zviždači i kako ih potaknuti da progovore o nepravilnostima?
- Je li pravosuđe u Hrvatskoj neovisno i efikasno u borbi protiv korupcije?