
U malom kutku Europe i Hrvatske, gdje se često čuje šušur o nepravdama i korupciji, rodila se ideja o promjeni. Tako je nastala Udruga Pomak, udruga koja je odlučila stati u obranu onih koji su se usudili progovoriti istinu o nepravilnostima. Osnovali su je zviždači Viktor Šimunić, Josip Vitez i Adrijana Cvrtila koja je ujedno i predsjednica Udruge Pomak. Njihove su priče kad su dospjele u javnost punile novinske stupce.
Maja Đerek i Adrijana Cvrtila zastupnicima Zeleno-lijevog bloka tijekom 2022. godine predale su svoje prijedloge za amandmane na Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. “Najveći problem je taj da je preuzak krug nadležnih osoba kojima se može prijaviti nepravilnost, preusko je određen i to je jako ograničavajuće za nas. Druga stvar je to što vi nigdje nemate zabranu otkaza. Dakle vama se otkaz može dati radi bilo kojeg drugog razloga, naravno da poslodavac neće navesti da vam je dao otkaz radi prijavljivanja nepravilnosti”, izjavila je tada Đerek za HRT. Cvrtila je u istoj emisiji tada rekla: “Najčešće unutarnje prijavljivanje nije dobar izbor na koliko god to aspekata proširili, jer poslodavac uvijek ima pod kontrolom te povjerenike jer on ih zapravo bira“.
Cvrtila ukazala na korupciju
Sjećamo se svi dobro slučaja gospođe Adrijane Cvrtile, žene koja je imala hrabrosti prijaviti korupciju i platila visoku cijenu za svoju odlučnost. U demokratskim društvima ovakvi borci protiv korupcije imaju zaštitu države kroz zakonske odredbe i ponos su svake države, no ne i Hrvatske. Presudom Županijskog suda u Zagreb Cvrtila nije uspjela ostvariti traženu sudsku zaštitu kao prijaviteljica nepravilnosti. Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter smatra kako je to pogrešno i u stvari demotivirajuće za prijavitelje. U izjavi Hini pravobraniteljica je zaključila da u pravnom smislu ova priča nije nužno završena. Cvrtila ima još mogućnost podnošenja zahtjeva za reviziju Vrhovnom sudu i obraćanja Ustavnom sudu.
Upravo njezina priča, priča direktorice kutinske firme Eko Moslavina, je bila poticaj za osnivanje Udruge Pomak. Danas, Udruga Pomak preko svojih aktivnih članova iz cijele Hrvatske pruža podršku svim zviždačima. Istim onima koji su se usudili progovoriti o nepravilnostima u svojim tvrtkama, institucijama ili zajednicama. “Pružamo im pravnu pomoć, psihološku podršku i pomažemo im da se nose s posljedicama koje su često teške i bolne.” izjavili su nam članovi u udruzi Pomak.
Slučaj Aleme Ježić primjer je kako je borba duga i iscrpljujuća
Slučajeva je mnogo, i isto tako mnogo, nažalost, treba zaštitu, kako psihološku tako i pravnu. Jedna od danas aktivnih članica udruge je i Alema Ježić iz Varaždina. Njezin je slučaj “vidljiv iz aviona“, smatraju varaždinci s kojima smo razgovarali. Tvrde kako se radi o čistom političkom bulingu ravnatelja Marina Bosilja (HDZ). Istog onog, kako smatraju neki, koji ima zaštitu stranačkog kolege, župana, Anđelka Stričaka (HDZ). Sjećate se to je onaj koji se u alkoholiziranom stanju, izvan radnog vremena lokala u kojem se ‘alkoholizirao’, pije i tuče s građanima/posjetiteljima. I ne samo to, dolaskom policije odbija im predati dokumente kako bi mu utvrdili indentitet.
Kad se Alema Ježić suprotstavila političkom pritisku, htjeli su je prikazati kao nesposobnu. Nju, usprkos tome što je desetak godina radila i razvijala djelatnost u Zavodu za javno zdravstvo, za koju je bila zadužena. “Kada se odvažiš postati ‘zviždač’, vrlo brzo shvatiš, čak i ako imaš potporu svojih najbližih, koliko si u toj borbi sam. Ne znaš što i kako trebaš napraviti, ne znaš od kuda i u kojem smjeru krenuti. Osjećaš se izloženo i stigmatizirano” smatra danas Alema koja ne posustaje i kaže: “Vjerujem da se mi svi, više-manje, na dnevnoj bazi borimo s ‘vjetrenjačama’. Svatko s nekom svojom.” kako to slikovito opisuje Miguel de Cervantes u svom famoznom romanu „Don Quijote“.
Udruga Pomak pomaže i mijenja živote ljudi
Ovi su samo neki od primjera kako Udruga Pomak mijenja živote ljudi. Svaki pojedinac koji se usudi progovoriti i traži pravdu, daje nam snagu da nastavimo raditi.
Mnogi iz Varaždinske županije su nam se javili, ali zbog straha ipak žele ostati anonimni. Prijavili su nezakonitost ili svjedočili nepravednom otpuštanju kolega. Tvrde da se osjećaju bespomoćno i u strahu su za svoju egzistenciju, jer živimo u zemlji u kojoj je korupcija “javna tajna”. Mnogi još nisu ni čuli za Udrugu Pomak, kako bi se odlučili potražiti pomoć ukoliko im je ona potrebna. Plaćeni moguće imaju i cenzuru, ali čak je kao takvu tzv. nezavisni mediji, premalo prate. Uz mali ‘poguranac’ i podršku udruge Pomak, mogli bi svi prijavitelji nepravilnosti i prije prijave dobiti savjet i pokrenuti sudski postupak. Možda time i brže / bezbolnije saznati i izboriti svoja zakonska prava.
Rad udruge Pomak nije samo borba protiv pojedinačnih slučajeva korupcije, već borba za sustavne promjene. Borba za bolju budućnost, kako našu tako i naše djece. Zalažemo se svi skupa za jačanje zakonske zaštite zviždača, no imaju li oni pravu zaštitu kao u drugim demokratskim državama? Zalažemo se svi skupa za transparentnost u radu institucija i za društvo u kojem će se poštivati pravda i poštenje. No postoji li u Hrvatskoj pravda i poštenje kao u drugim državama? Postoji li transparentnost cijelog aparata /sustava kad su u pitanju zviždači?
Izazovi su veliki, ali vjerujmo u snagu zajednice i u to da ukazivanjem na korupciju možemo napraviti velike promjene.
Pridružite im se u ovoj borbi, prijavite nepravilnosti, možete i anonimno preko njihove web stranice! Vi to možete na ovaj ili onaj način, neki financijski neki samo podjelom članka. Da se čuje kako postoji netko tko se bori protiv korupcije. Kad već oni koji upravljaju Hrvatskom nisu ti koji to rade, a trebali bi.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]