Morate li prijaviti boravak u inozemstvu?

Hrvatski državljani koji planiraju dulje boraviti u inozemstvu trebali bi se informirati o svojim obvezama prema hrvatskim zakonima. U nekim slučajevima, potrebno je prijaviti boravak u drugoj državi.

Kako navode u MUP-u, svi građani su dužni kada privremeno odlaze izvan Republike Hrvatske na razdoblje dulje od godinu dana u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište.

Ako o privremenom odlasku propuste obavijestiti policijsku upravu ili postaju prije svojeg odlaska u inozemstvo, obavijest mogu dostaviti i putem nadležne diplomatske misije–konzularnog ureda Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu. O razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju priložiti odgovarajuću dokumentaciju. Primjerice: potvrda o školovanju, svjedodžba, indeks, potvrda o zaposlenju, ugovor o radu, boravišna ili radna dozvola, liječnička dokumentacija i dr., a u slučajevima neposjedovanja dokumentacije vlastoručno potpisanu izjavu o razlozima privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske.

Građani koji se već nalaze u inozemstvu duže od godinu dana iz razloga koji nisu trajnog karaktera (zaposlenje, školovanje, liječenje i dr. razloga), kao i građani koji su obuhvaćeni programom obnove ili stambenog zbrinjavanja, a nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili na drugi način nisu stambeno zbrinuti u Republici Hrvatskoj te se zbog toga nalaze u inozemstvu, moraju o tome obavijestiti policijsku upravu/postaju prema mjestu prijavljenog prebivališta kako se za njih ne bi pokretali postupci odjave prebivališta po službenoj dužnosti.

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Prijava boravišta u inozemstvu nakon prva 3 mjeseca

Tijekom prva 3 mjeseca boravka u novoj državi, kao državljani države članice EU-a, niste dužni zatražiti potvrdu o prijavi boravka, kojom se potvrđuje da imate pravo živjeti ondje – iako ćete u nekim zemljama možda morati po dolasku prijaviti svoju prisutnost.

Nakon 3 mjeseca u novoj državi, možda ćete biti dužni prijaviti boravak kod nadležnog tijela (najčešće u gradskoj vijećnici ili lokalnoj policijskoj postaji), te dobiti potvrdu o prijavi boravka.

Opširnije:

Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske – Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana

Vezane objave

Morate li na sud ako ste pozvani kao svjedok?

Pitanje korisnika (podaci poznati uredništvu): Poziv na sud kao svjedok može biti stresan događaj, no važno je znati da je odazivanje na sud zakonska obveza. Ukoliko ne postoje opravdani razlozi…

Sudski troškovi nakon povlačenja tužbe

Pravno pitanje korisnika portala: Tko je dužan nadoknaditi parnične troškove u slučaju podnošenja i naknadnog povlačenja tužbenog zahtjeva? Odgovor odvjetnika: Zakonom o parničnom postupku je predviđeno da strana koja izgubi…

Ne propustite

Kanadski premijer Trudeau podnio ostavku na mjesto čelnika Liberalne stranke

  • By A.S.
  • 6 siječnja, 2025
Kanadski premijer Trudeau podnio ostavku na mjesto čelnika Liberalne stranke

Nogometaši Dinama otputovali u Tursku

Nogometaši Dinama otputovali u Tursku

Hajdukovci otputovali u Španjolsku

Hajdukovci otputovali u Španjolsku

Pavlešen i Dugandžić nominirani za ukrajinsku nagradu Drahomana

Pavlešen i  Dugandžić nominirani za ukrajinsku nagradu Drahomana

Božićna čestitka predsjednika Milanovića pravoslavnim vjernicima u Hrvatskoj

Božićna čestitka predsjednika Milanovića pravoslavnim vjernicima u Hrvatskoj

Rijeka Po povezuje Alpe s Jadranskim morem

Rijeka Po povezuje Alpe s Jadranskim morem