Može li Europa doista biti uskoro geopolitička sila?

Ideja da Europa postane značajna geopolitička sila nije nova. Posljednjih godina dobila na zamahu zbog niza globalnih promjena i izazova. Rat u Ukrajini potaknu je brojna pitanja. Trumpove kalkulacije i najave izlaska iz NATO-a samo su ta pitanja stavila u dodatan fokus.

Pitanje je, međutim, može li se ta ambicija ostvariti u skoroj budućnosti? Odgovor je složen i ovisi o nizu čimbenika, kako unutarnjih tako i vanjskih. Europa posjeduje značajne prednosti koje bi mogle pridonijeti njenom usponu kao geopolitičke sile.

Europska unija (EU) predstavlja najveće svjetsko jedinstveno tržište s velikim bruto domaćim proizvodom (BDP). Njena ekonomska moć daje joj značajan utjecaj na globalnoj razini, posebno u trgovini i financijama.

EU je poznata po svojoj “mekoj moći” – privlačnosti svojih vrijednosti poput demokracije, ljudskih prava i vladavine prava. To joj daje moralni autoritet i utjecaj u međunarodnim odnosima. EU ima razvijenu diplomatsku mrežu i aktivno sudjeluje u međunarodnim organizacijama. To joj omogućuje da igra važnu ulogu u globalnim pitanjima.

Postojanje zajedničkih institucija i politika unutar EU-a. Na primjer Europske komisije i Vijeća Europske unije, olakšava koordinaciju djelovanja i formuliranje zajedničkih stavova.

Unatoč potencijalu brojni su izazovi

Unatoč potencijalima, Europa se suočava s brojnim izazovima koji otežavaju brzu transformaciju u punopravnu geopolitičku silu. Interesi i prioriteti država članica EU-a često se razlikuju, što dovodi do poteškoća u postizanju konsenzusa i jedinstvenog djelovanja na vanjskopolitičkom planu.

Europa je u velikoj mjeri ovisna o vanjskim izvorima energije i sigurnosnim jamstvima Sjedinjenih Američkih Država, što ograničava njenu samostalnost u donošenju odluka.

Iako postoje inicijative za jačanje europske obrane, EU još uvijek nema jedinstvenu vojsku koja bi mogla djelovati samostalno i učinkovito na globalnoj razini. Stavovi država članica o sigurnosnim pitanjima, posebno u odnosu na Rusiju i NATO, često su različiti i otežavaju formiranje jedinstvene sigurnosne politike. Mađarska prednjači u destabilizaciji odnosa i remećenju ritma obrane.

Postupak donošenja odluka unutar EU-a može biti dugotrajan i birokratski, što može otežati brzu i učinkovitu reakciju na krizne situacije.

Trenutačno stanje EU-a

Ruska invazija na Ukrajinu dodatno je potaknula rasprave o potrebi jačanja europske sigurnosti i geopolitičkog utjecaja. EU je pokazala određenu razinu jedinstva u odgovoru na krizu, ali i dalje postoje značajne razlike u pogledima na buduće odnose s Rusijom i u pitanjima obrane.

U skoroj budućnosti, Europa bi mogla ojačati svoj geopolitički utjecaj kroz jačanje zajedničke vanjske i sigurnosne politike. Postizanje veće kohezije i usklađivanja stavova država članica ključno je za učinkovitije djelovanje na međunarodnoj sceni.

Danas dvije moćne institucije zauzimaju središnje mjesto na kontinentu. Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora (NATO) i Europska unija (EU). Svejedno se ni jedno od spomenutih ne može poretvoriti u sredstvo za europsku samozaštitu i projekciju snage piše portal Politico. SAD dominira NATO-om od njegovog osnutka. Moguće je zamisliti reorganizaciju saveza u američku i europsku sferu, s vojnim zapovjedništvom za kontinent dodijeljenim europskim snagama i položajem najvišeg vojnog vođe – Vrhovnog savezničkog zapovjednika za Europu (SACEUR) – koji se daje Europljaninu umjesto Amerikancu.

Veća ulaganja u naoružanje i obranu

Veća ulaganja u obrambene snage i razvoj zajedničkih vojnih sposobnosti povećat će europsku sigurnosnu neovisnost.
Promicanje jedinstvenog stava o ključnim globalnim pitanjima je bitno za Europu kao cjelinu. Jasno definiranje i promicanje europskih interesa i vrijednosti na globalnoj razini ojačat će njen utjecaj.

EU može iskoristiti svoj utjecaj u međunarodnim organizacijama za promicanje svojih ciljeva i vrijednosti. Europa ima potencijal postati značajna geopolitička sila, ali to neće biti jednostavan ili brz proces. Za ostvarenje te ambicije bit će potrebno prevladati unutarnje podjele, ojačati zajedničke institucije i politike te uložiti značajne napore u jačanje sigurnosnih i obrambenih kapaciteta.

U skoroj budućnosti, Europa bi mogla ojačati svoj utjecaj, ali će i dalje biti suočena s izazovima koji će ograničavati njenu sposobnost da djeluje kao potpuno neovisna i dominantna geopolitička sila na razini globalnih supersila. Međutim, snažnija i jedinstvenija Europa svakako bi imala veći utjecaj na oblikovanje globalne politike i rješavanje ključnih izazova s kojima se suočava svijet.

Proširenje NATO saveza po godinama u Europi:

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Rusi novače osobe u dobi između 18 i 30 godina

Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je donio odluku o novačenju dodatnih 160.000 mladića za vojnu službu, što predstavlja najveći broj regruta od reforme vojske 2012., dok se nastavlja njegov…

Kineski brod kao “plutajuća prijetnja”? Ekspert upozorava na njegovu rutu

Veliki kineski istraživački brod prati točnu trasu ključne podvodne komunikacijske veze, što, prema analitičarima, otkriva strategijske ciljeve Pekinga. Već smo pisali kako je Kina razvila uređaj za presjecanje/uništavanje podvodnih komunikacijskih…

Ne propustite

Varaždin postaje grad u Hrvatskoj s besplatnim javnim prijevozom za sve stanovnike!

Varaždin postaje grad u Hrvatskoj s besplatnim javnim prijevozom za sve stanovnike!

Rusi novače osobe u dobi između 18 i 30 godina

Rusi novače osobe u dobi između 18 i 30 godina

Kineski brod kao “plutajuća prijetnja”? Ekspert upozorava na njegovu rutu

Kineski brod kao “plutajuća prijetnja”? Ekspert upozorava na njegovu rutu

Izjava Plenkovića nakon zajedničke sjednice Predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a

Izjava Plenkovića nakon zajedničke sjednice Predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a

J. Matanović: Stoji ti put

J. Matanović: Stoji ti put

Zdravstveno neispravna voda za piće – obavijest

Zdravstveno neispravna voda za piće – obavijest