NATO-ova misija za obuku Ukrajine (NSATU – NATO Support and Procurement Agency for Ukraine) pokrenuta je s ciljem jačanja ukrajinskih obrambenih sposobnosti u suočavanju s ruskom agresijom. Misija je uspostavljena na zahtjev Ukrajine i uz konsenzus svih članica NATO saveza.
Sukladno odredbama Deklaracije, trenutnim pravilima i zakonodavstvom, članovi misije NATO-ove Sigurnosne pomoći i obuke za Ukrajinu (NSATU) ne mogu biti raspoređeni na područje pogođeno ratom, to jest u Ukrajinu, bez promjene mandata misije. Za takvu promjenu mandata potrebna je suglasnost svih članica NATO saveza.
Hrvatska planira prema odluci Vladi i ministarstva obrane sudjelovati u NSATU-u slanjem časnika u Wiesbaden [Njemačka] gdje bi trebala biti dio stožera misije. Njihova uloga prema dostupnim podacima bila bi koordinacija i planiranje obuke ukrajinskih vojnika, te pomoć u nabavi vojne opreme.
Direktno uključivanje NATO-a u sukob?
Sudjelovanje u NSATU-u ne predstavlja direktno uključivanje NATO-a u sukob u Ukrajini. Misija je fokusirana na obuku i potporu ukrajinskim snagama, a ne na izravno sudjelovanje u borbama. Međutim, neki analitičari i predsjednik Hrvatsk Zoran Milanović smatraju da misija u Wiesbadenu [Njemačka] ipak predstavlja eskalaciju uloge NATO-a u sukobu i da bi mogla povećati rizik od izravnog sukoba s Rusijom.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
NSATU je važan korak u pružanju podrške Ukrajini u obrani od ruske agresije na teritoriju Ukrajine koja nije članica NATO-a. Hrvatsko sudjelovanje u misiji u skladu je sa preuzetim obvezama kao članice NATO-a no ne i obavezno jer se ne radi o članici NATO-a. Iako misija ne predstavlja direktno uključivanje NATO-a u sukob, ona ipak sa sobom nosi određene rizike i izazove.
Ciljevi NSATU-a:
Obuka ukrajinskih vojnika: Pružanje napredne obuke ukrajinskim vojnicima u korištenju zapadnog naoružanja i vojne opreme.
Koordinacija vojne pomoći: Koordinacija i optimizacija isporuke vojne pomoći Ukrajini od strane zemalja članica NATO-a.
Nabava vojne opreme: Pomoć Ukrajini u nabavi vojne opreme i streljiva iz zemalja članica NATO-a.
I dok traje prepirka između premjera i predsjednika potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić u utorak je u Saboru kazao da su upravo tijekom rasprave o slanju naših vojnika u njemački Wiesbaden, koja traje od jutra, dobili od NATO-a odobrenje za deklasifikacijom klasificiranih podataka na zahtjev premijera Andreja Plenkovića.
Plenković pozvao oporbene saborske zastupnike da “mućnu glavom” zbog misije NSATU
U izjavi novinarima nakon sjednice predsjedništva HDZ-a, premijer Andrej Palenković pozvao je oporbene stranke u Hrvatskome saboru da razmisle, “mućnu svojom glavom”, kako će glasovati o sudjelovanju hrvatskih vojnika u misiji NATO-a NSATU jer je to, naglasio je, odluka o tome gdje vide Hrvatsku – na Zapadu ili Istoku.
Predsjednik Zoran Milanović kaže da je sada jasno da je Plenković lagao oko vojnika u Ukrajini.
“Premijer Andrej Plenković lagao je hrvatskoj javnosti da vojnici misije NSATU neće ići u Ukrajinu”, rekao je u danas predsjednik Zoran Milanović, nakon premijerove izjave da će nekoliko NATO-vih časnika ipak biti u Ukrajini, ali ne i hrvatski.
Konferenciju za medije kluba zastupnika Mosta prenosimo u videu ispod, a na video snimci govore Miro Bulj i Nikola Grmoja koji će na glasanju biti protiv slanja vojnika iz Hrvatske u ratni sukob oko Ukrajine.