Pčelarstvo: Zašto je korisno za ljude i okoliš?

Pčelarstvo je drevna grana poljoprivrede koja se bavi uzgojem pčela i proizvodnjom meda, propolisa, matične mliječi i drugih pčelinjih proizvoda. Osim što nam pruža ukusne i zdrave proizvode, pčelarstvo ima i brojne druge prednosti za ljude i okoliš.

Ekološki aspekti pčelarstva:

Oprašivanje: Pčele spadaju u najvažnije oprašivače biljaka na Zemlji. One su odgovorne za oprašivanje oko 75-85 posto poljoprivrednih usjeva i do 80 posto ostalih biljnih vrsta. Bez pčela, mnoge biljke ne bi mogle imati plodove, što bi dovelo do nestašice hrane i narušavanja ravnoteže u ekosustavu.
Biodiverzitet: Pčelarstvo doprinosi očuvanju biodiverziteta tako što pomaže u oprašivanju različitih biljnih vrsta. To je posebno važno za očuvanje divljih staništa i ugroženih biljnih vrsta.

Ekonomski aspekti pčelarstva:

Proizvodnja hrane: Med, propolis i matična mliječ su vrijedni prehrambeni proizvodi koji se koriste u prehrani i kao lijekovi. Pčelarstvo može biti značajan izvor prihoda za ruralna područja i doprinijeti razvoju lokalnih ekonomija.
Turizam: Pčelarstvo može biti atraktivan oblik turizma, posebno u ruralnim područjima. Pčelinajci mogu biti otvoreni za posjetitelje koji žele naučiti o pčelarstvu i degustirati pčelinje proizvode.

Zaboravite  X (bivšiTwiter)  pratite nas na BlueSkyblueskyZMAJ MARKETING: [email protected]

Pčelarstvo i zdravlje:

Med: Med je prirodno sladilo bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima. Ima antibakterijska, protuupalna i antioksidativna svojstva te se koristi u liječenju različitih bolesti.
Propolis: Propolis je smolasta tvar koju pčele proizvode od biljnih smola i vlastitih izlučevina. Ima antibakterijska, protuvirusna i protugljivična svojstva te se koristi u liječenju različitih infekcija i upala.
Matična mliječ: Matična mliječ je hrana kojom pčele hrane ličinke i maticu. Bogata je proteinima, vitaminima i mineralima te se koristi u jačanju imunološkog sustava i ubrzavanju zacjeljivanja rana.

Pčelarstvo je dakle vrlo važan dio poljoprivrede i kao takvo važno za očuvanje našeg okoliša. Pčele su neophodne za oprašivanje biljaka, a pčelinji proizvodi su vrijedna hrana i lijekovi. Uzgoj pčela je koristan za ljude i okoliš te doprinosi očuvanju biodiverziteta i ruralnom razvoju.

Pčelarstvo se često svodi na sliku idiličnog hobija uz pčelinje košnice i meda. No, iza te slike krije se daleko značajnija priča o pčelinjoj ulozi u poljoprivredi i očuvanju okoliša. Evo nekoliko statističkih podataka koji to potvrđuju:

Ekonomski značaj pčelarstva:

Oprašivanje: Pčele su odgovorne za oprašivanje do oko 85% svjetskih poljoprivrednih usjeva. To znači da bez pčela ne bi imali jabuke, bademe, trešnje, pa čak ni kavu i kakao. Procjenjuje se da pčele doprinose globalnoj prehrambenoj sigurnosti vrijednom oko 235 milijardi eura godišnje.
Proizvodnja meda: U 2021. godini, u svijetu je proizvedeno 1,5 milijuna tona meda. Hrvatska je s 12.000 tona proizvedenog meda zauzela 27. mjesto u Europi.
Ostali pčelinji proizvodi: Pored meda, pčele proizvode i druge vrijedne proizvode poput voska, matične mliječi, peluda i propolisa.

Ekološki značaj pčelarstva:

Biodiverzitet: Pčele su ključni dio biodiverziteta. Oprašivanjem divljih biljaka doprinose očuvanju ekosustava i sprječavanju izumiranja biljnih i životinjskih vrsta.
Klimatske promjene: Pčele su indikator zdravlja okoliša. Njihov broj i ponašanje mogu nam dati uvid u utjecaj klimatskih promjena na ekosustave.

Ugroženost pčelarstva:

Pesticidi: Primjena pesticida u poljoprivredi jedna je od najvećih prijetnji pčelinjim kolonijama. Pesticidi mogu otrovati pčele i oslabiti njihov imunološki sustav.
Gubitak staništa: Krčenje šuma ili čišćenje šuma i urbanizacija također utječu na pčele uništavanjem njihovih prirodnih staništa i izvora hrane.
Klima i promjene: Klimatske promjene utječu na vremenske uvjete i dostupnost cvjetnog praha i nektara, što otežava pčelama prehranu i opstanak.

Pčelarstvo je od vitalnog značaja za poljoprivredu, okoliš i ljudsko zdravlje. Zaštita pčela i poticanje pčelarstva neophodni su za održivu budućnost.

Izvori:

https://www.fao.org/world-bee-day/en
https://pcelarstvo.hr/

Zmajski marketing

Vezane objave

Marina Kirichenko: Pitajte što vas zanima o Ukrajini

Pozdrav, moje ime je Marina i Ukrajinka sam koja trenutno živi u Hrvatskoj. Ova kolumna i članci koje pišem ovdje su moj pokušaj da bolje objasnim svoju domovinu svima onima…

“Grečka” – ukrajinska superhrana

Prije nekoliko dana u Varaždinu je otvorena umjetnička instalacija posvećena heljdi. Sadrži prekrasnu kompoziciju od keramičkog sjemena heljde i recept za kuhanje ukusnog jela. Kao Ukrajinka u Hrvatskoj, ne mogu…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ne propustite

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

Grčke pripreme za rat

Grčke pripreme za rat

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Milanović: Istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Bijeg s X-a se nastavlja: Nakon medija, platformu napuštaju i sportski klubovi

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca

Danas obilježavamo Međunarodni dan muškaraca

Značajne godišnjice obilježene svečanom sjednicom Dječjeg gradskog vijeća

Značajne godišnjice obilježene svečanom sjednicom Dječjeg gradskog vijeća