Projekt poboljšanja alkalnosti oceana bavi se izvlačenjem ugljičnog dioksida iz atmosfere

Staklenički plinovi, koji su posljedica ljudske aktivnosti, potiču globalne klimatske promjene, stoga je nužno smanjiti emisije i istovremeno uklanjati ugljični dioksid. Znanstvenici istražuju metodu poznatu kao poboljšanje alkalnosti oceana, ili OAE, koja bi mogla pojačati prirodnu sposobnost oceana za uklanjanje ugljičnog dioksida iz zraka. OAE se temelji na povećanju alkalnosti morske vode kako bi se potaknula veća apsorpcija CO2 iz atmosfere, pretvarajući ga u stabilne karbonatne oblike i smanjujući time oceanografsku zakiseljenost. Ovaj pristup koristi veliku površinu i kapacitet oceana za skladištenje ugljika kako bi se atmosferski CO2 sekvestrirao kao otopljeni bikarbonat (HCO3-).

U znanstvenim i političkim krugovima, znanstvenici s Cape Coda planiraju ispustiti više od 60.000 galona natrijevog hidroksida u ocean kao dio eksperimenta za ublažavanje klimatskih promjena. Ekolozi i ribari izražavaju protivljenje ovom eksperimentu, koji bi se nakon ovog mjeseca trebao nastaviti i sljedećeg ljeta na još većoj razini.

Adam Subhas, pomoćnik znanstvenika na Oceanografskom institutu Woods Hole (WHOI) u Massachusettsu, predvodi projekt LOC-NESS, što je akronim za “Locking away Ocean Carbon on the Northeast Shelf and Slope“. Ovaj projekt, koji će uskoro provesti svoj prvi terenski eksperiment, dio je istraživanja Ocean Alkalinity Enhancement (OAE) tehnike. LOC-NESS je jedan od devet projekata koje podržava inicijativa Carbon to Sea, koja je nedavno službeno pokrenuta s ciljem ubrzanja razumijevanja OAE-a kao potencijalne metode za masovno uklanjanje ugljičnog dioksida iz atmosfere.

Može li sigurno i kontrolirano povećanje alkalnosti mora apsorbirati ugljičnog dioksida?

OAE je ključna tehnika istraživanja zbog sposobnosti oceana da apsorbiraju velike količine ugljičnog dioksida, stakleničkog plina koji utječe na kemiju oceana i njegovo zdravlje. “Temeljito istražujemo kako bi povećanje alkalnosti – puferskog kapaciteta morske vode – moglo izvući ugljični dioksid iz atmosfere i sigurno ga pohraniti. Ako to postignemo, otvorit će se put za proces povećanja alkalnosti oceana, što bi nam moglo pomoći da se izborimo s klimatskom krizom i sigurno te učinkovito uklonimo ugljični dioksid koji smo dugo ispuštali u atmosferu“, izjavio je Adam Subhas.

S obzirom na hitnost rješavanja klimatskih promjena, ključno je da se OAE testira na pažljiv i sustavan način. “Vrijeme nam je od suštinske važnosti. Moramo primijeniti ova rješenja ako se pokažu izvedivima, i to u relativno kratkom roku“, naglasio je Subhas. Ovaj pristup zahtijeva brzu akciju, ali i pažljivo planiranje kako bi se osiguralo da su rješenja ne samo izvediva, već i sigurna za okoliš.

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Tesla u turbulencijama: Dionice prepolovljene, pad prodaje i neizvjesnost

Dionice Tesle nastavile su silazni trend, srušivši se za otprilike 50% od svog prosinčnog najvećeg nivoa. Pad je potaknut kombinacijom smanjene potražnje za električnim vozilima (EV), zabrinutošću zbog potencijalnog bojkota kompanije zbog…

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Slinavka i šap, kako danas javlja portal Heute, ponovno nakon četri desetljeća prijeti Austriji. Krajem ožujka zabilježeni su slučajevi zaraze u Mađarskoj i Slovačkoj, oba na samo desetak kilometara od…

Ne propustite

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

PU – obavijesti

PU – obavijesti

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Thompson rasprodan na Hipodromu: Očekuje se više od pola milijuna ljudi!

Thompson rasprodan na Hipodromu: Očekuje se više od pola milijuna ljudi!

Treba li Maja Grba Bujević podnijeti ostavku nakon slučaja Lastovo?

Treba li Maja Grba Bujević podnijeti ostavku nakon slučaja Lastovo?