Raspad vladajuće koalicije u Njemačkoj

Raspad vladajuće koalicije u Njemačkoj uslijedio je nakon nesuglasica vezanih za slabljenje nacionalnog gospodarstva, što je rezultiralo odlukom kancelara Olafa Scholza o smjeni ministra financija. Ovaj potez doveo je do povlačenja Stranke slobodnih demokrata (FDP) iz koalicije s Socijaldemokratskom strankom (SPD), čime je Scholz ostao na čelu manjinske vlade zajedno sa Zelenom strankom.

Odlazak Christiana Lindnera izazvao je politički potres, a Scholz je najavio sazivanje glasanja o povjerenju zakazanog za 15. siječnja. U slučaju gubitka povjerenja, to bi moglo dovesti do prijevremenih izbora najkasnije do kraja ožujka sljedeće godine, što je šest mjeseci ranije od redovnih izbora predviđenih za rujan 2025. godine.

Njemačka trenutno prolazi kroz previranja u razdoblju opće neizvjesnosti. Politička kriza je izbila samo nekoliko sati nakon objave da će bivši predsjednik SAD-a Donald Trump biti izabran za drugi mandat – izborni rezultat koji bi mogao prouzročiti dodatne probleme njemačkom gospodarstvu i potencijalno ugroziti jedinstvo Europe u ključnim pitanjima.

Mjeseci napetosti u vezi s njemačkom proračunskom politikom i ekonomskim smjerom kulminirali su u srijedu. U srži, Scholzovi zahtjevi za investicijama sukobili su se s Lindnerovim opreznijim pristupom državnom zaduživanju.

Scholz je izjavio da je otpustio Lindnera zbog opstrukcije njegovih ekonomskih planova, govoreći novinarima: “Lindner nije pokazao volju za implementacijom ijednog od naših prijedloga”, te stoga “ne postoji temelj povjerenja za bilo kakvu buduću suradnju”.

Lindner je, pak, optužio Scholza da je od njega tražio pauziranje “dužničke kočnice” – ustavnog članka koji ograničava vladino zaduživanje i akumulaciju duga – što je Lindner izjavio da nije spreman učiniti.

Retorika između Scholza i Lindnera bila je izuzetno oštra. Kancelar je novinarima u srijedu navečer izjavio da je Lindnerov “egoizam potpuno nerazumljiv”.

Iznad vlade još uvijek visi delikatno pitanje kako popuniti proračunski manjak za sljedeću godinu, koji iznosi više milijardi eura. S FDP-om koji više nije u igri, njegovo usvajanje postaje još složenije.

Carsten Brzeski, viši ekonomist u nizozemskoj banci ING, kao razloge za kolaps naveo je “beskrajne napetosti” unutar njemačke vlade, kao i “očito neslaganje oko načina izvlačenja

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

ORF planira masovne otkaze: Stotine zaposlenika prije mirovine

Poput smanjenja radnika koje je najavljeno na HRT-u i vlada u Austriji šalje stotine radnika u prijevremenu mirovinu. Austrijska nacionalna televizija ORF nalazi se pod pritiskom državnih štednji, što rezultira planovima…

Odgovor na carine SAD-a – jačanje jedinstvenog tržišta

Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu smatraju da Europska unija ima priliku ojačati jedinstveno tržište i postati atraktivan trgovinski partner u trenutku kad američki predsjednik Donald Trump prijeti carinama cijelom svijetu,…

Ne propustite

Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

Potop na svjetskim burzama zbog trgovinskog rata

Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

Hrvati su, kao alkoholičari, dominantno ovisni o pivu

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

PU – obavijesti

PU – obavijesti

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok