Stiže nam sezona grijanja

Prognostičari su najavili promjene vremena kojima trenutno i svjedočimo. Temperature u većini zemlje su se spustile, a u pojedinim dijelovima zabilježene su i obilne padaline koje su  uzrokovale velike materijalne štete. Ljeto i ljetne vrućine polako su iza nas i pomalo smo  već zaboravili nesnosne vrućine s kojima smo se teško nosili. Uz temperature koje su se, do nedavno, kretale oko 30˚Celzijevih stupnjeva, na možda nekoj prelijepoj pustoj plaži, teško je bilo razmišljati da nam se približava jesen i nova sezona grijanja. Sada, sukladno godišnjem periodu, počinju i te brige, brige oko grijanja. Slušamo i čitamo dugoročna predviđanja kakva će nam biti zima. Hoće li biti iznimno hladno ili će se nastaviti trend blagih zima bez mnogo padalina? Oni koji za grijanje koriste stare dobre peći razmišljaju o dovoljnim zalihama drva, peleta, loživog ulja ili nekog drugog energenta. Dok oni drugi, koji se griju uz pomoć gradskog plina, brine hoće li ga biti dovoljno. Svi oni imaju zakonsku obavezu brinuti se za čistoću i ispravnost svojih dimnjaka.

Požari uzrokovani neodržavanjem dimnjaka predstavljaju ozbiljan problem, naročito u hladnijim mjesecima kada se intenzivno koriste peći, kamini i druga grijača tijela. Dimnjaci, kao ključni dio sistema za grijanje, imaju funkciju odvođenja dima i drugih štetnih plinova iz stambenih prostora. Međutim, kada se redovno ne čiste, u njima se nakupljaju naslage čađi i drugih zapaljivih materijala, što može dovesti do požara.

Zapaljivi materijal koji nastaje sagorijevanjem drveta i drugih goriva glavni je uzrok požara u dimnjacima. On se postepeno taloži na zidovima dimnjaka i, ukoliko se ne ukloni, može se zapaliti pri visokim temperaturama. Ovakvi požari mogu biti izuzetno opasni jer se vatra može brzo proširiti na krovnu konstrukciju i druge dijelove kuće.

Neadekvatno održavanje dimnjaka može rezultirati i lošim ventiliranjem, što znači da dim i otrovni plinovi, poput ugljičnog – monoksida, ostaju u prostoru ugrožavajući zdravlje ukućana.

Ukoliko to već niste napravili vrijeme je za provjeru ispravnosti dimnjaka i uređaja za loženje. Kontrola dimnjaka i ložišta trebala bi se provesti najmanje jednom godišnje kako bi se spriječile potencijalno neželjene posljedice. Profesionalni dimnjačari imaju potrebnu opremu i iskustvo da potpuno uklone naslage i provjere ispravnost dimnjaka.

Često nas u sezoni grijanja zateknu vijesti o požarima, velikim materijalnim štetama i, nažalost, ljudskim žrtvama koje su nastale kao rezultat neodržavanja dimnjaka. U slučaju da primijetite da se nešto čudno događa, iako mislite da se možda ništa strašno neće desiti, svakako nazovite vatrogasce na broj telefona 193. Požar se često proširi na krovnu ili međustropnu konstrukciju, što vi možda nećete primijetiti, ali vatrogasci su opremljeni termo kamerama i to lako i brzo mogu detektirati. Nikako nemojte požar gasiti vodom. Voda se naglo isparava tako da nastane mini eksplozija koja može dodatno oštetiti dimnjak ili osobu koja požar pokušava ugasiti (1 l vode daje 1700 l vodene pare)

Ulaganje u održavanje dimnjaka nije samo sigurnosna mjera, već i ekonomski isplativa praksa. Stoga je preventivna briga o dimnjaku od suštinskog značaja za sigurnost svakog doma.

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Domovi za starije sve skuplji, a uvjeti sve lošiji

Cijene smještaja u domovima za starije u Hrvatskoj naglo rastu, dok se korisnici suočavaju s lošim uvjetima i nedostatkom osoblja. Pučka pravobraniteljica upozorava da bez reformi prijeti urušavanje sustava skrbi…

EU financiranje nevladinih organizacija netransparentno

Od 2021. do 2023. godine nevladine organizacije u resorima kohezije, istraživanja, migracija i okoliša dobile su 7,4 milijarde eura, utvrdili su revizori. Europska komisija dodijelila im je 4,8 milijardi eura,…

Ne propustite

Domovi za starije sve skuplji, a uvjeti sve lošiji

Domovi za starije sve skuplji, a uvjeti sve lošiji

Cijena jaja u SAD-u na rekordnim vrijednostima

Cijena jaja u SAD-u na rekordnim vrijednostima

EU napravila alat za pomoć izvoznicima

EU napravila alat za pomoć izvoznicima

Stambena kriza je buduća gospodarska kriza

Stambena kriza je buduća gospodarska kriza

EU financiranje nevladinih organizacija netransparentno

EU financiranje nevladinih organizacija netransparentno

PopUp susedi – prošećite gradom

PopUp susedi – prošećite gradom