
Savezni sudac Amir Ali naredio je administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa da privremeno ukine trotjednu obustavu američke pomoći i financiranja razvoja diljem svijeta.
Ova odluka blokira administraciju Trumpa da otkaže ugovore i dodjele strane pomoći koji su bili na snazi prije nego što je Trump preuzeo dužnost 20. siječnja ove godine.
Kao razlog za donošenje ovakve odluke sudac je naveo ogromnu štetu nastalu iznenadnom suspenzijom neprofitnim i drugim organizacijama diljem svijeta čiji rad Sjedinjene Američke Države podržavaju. Sudac Ali donio je odluku nakon tužbe dviju organizacija – Koalicije za zagovaranje cijepljenja protiv AIDS-a i Globalnog zdravstvenog vijeća. Obje organizacije predstavljaju strane zdravstvene organizacije koje za svoj rad dobivaju američka financijska sredstva.
Pokušaj raspuštanja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID)
Ovo je druga sudska presuda kojom se osporava Trumpova namjera da raspusti 60 godina staru Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID). Trumpova administracija tvrdi da USAID ne djeluje u skladu s američkim interesima.
Navodna svrha obustavljanja ove strane pomoći bila je pružanje prilike za pregled programa u smislu njihove efikasnosti i usklađenosti s prioritetima, napisao je američki okružni sudac Amir Ali u svom podnesku.
“Barem do danas, tuženici nisu ponudili nikakvo objašnjenje zbog čega je opća suspenzija strane pomoći, koju je usvojio Kongres, a koja je pokrenula udarni val i preokrenula interese oslanjanja na tisuće sporazuma s tvrtkama, neprofitnim organizacijama i organizacijama diljem zemlje, bila racionalna preteča za reviziju programa”, napisao je Ali i dodao da bi se bez privremenih zabrana i sudskih mjera opseg ogromne štete koja je već nastala gotovo sigurno još i dodatno povećala.
Zabrana ukidanja ugovora ili naredbi o obustavi rada
Sudac je zabranio najvišim Trumpovim pomoćnicima u State Departmentu i proračunskoj službi — uključujući ministra vanjskih poslova Marca Rubia i direktora Ureda za upravljanje i proračun Russell Voughta — da provedu bilo kakvo ukidanje ugovora ili naredbe o obustavi rada koje su stupile na snagu nakon Trumpove inauguracije, barem dok se dalje vodi postupak.
Odluka zapravo zaustavlja ključnu komponentu jednog od Trumpovih izvršnih naloga od prvog dana, kojim je naloženo njegovoj administraciji da zamrzne strane pomoći na 90 dana.
Arbitrarno i samovoljno postupanje
Sudac je zaključio da je Trumpova administracija djelovala na „arbitrarni i proizvoljni način“ tako što je naglo prekinula svu vanjsku pomoć bez razmatranja posljedica za tvrtke kojima je ta pomoć dodijeljena prije Trumpove inauguracije.
„Nema ničega arbitrarno i proizvoljno u tome da izvršna tijela provode pregled programa“, rekao je. „Međutim, nije ponuđeno nikakvo objašnjenje… zašto bi pregled programa —od kojih mnogi traju već dugo i provode se prema ugovornim uvjetima — zahtijevao odmah i u potpunosti obustavu dodijeljene vanjske pomoći.“
Odvjetnici tužitelja opsežno su opisali štetu i poremećaje izazvane Trumpovim pokušajem da zamrzne i otkaže tisuće tekućih ugovora s organizacijama financiranim novcem od strane USAID-a. Njihove tvrdnje podržane su popisom koji je administracija dostavila na zahtjev suca, a koji sadrži više od 200 ugovora o vanjskoj pomoći koji su otkazani samo ovaj tjedan.
„Tvrtke zatvaraju, otpuštaju zaposlenike … hrana trune, lijekovi ističu“, opisao je odvjetnik Stephen Wirth na saslušanju.
Poremećaji i štete izazvane Trumpovim odlukama
Odvjetnici korisnika ugovora i subvencija naglasili su da nisu samo strane organizacije one koje trpe štetu, već i tvrtke i organizacije diljem Sjedinjenih Država — koje surađuju s inozemnim partnerima — koje otpuštaju ili stavljaju gotovo cijeli svoj tim na čekanje. Mnoge od njih neće preživjeti zamrzavanje na 90 dana, rekli su odvjetnici.
„Zatvaranje milijardi dolara vladine potrošnje, slanje brojnih partnera u vanjskoj pomoći, velikih i malih, u zaborav, zatvaranje tih organizacija i njihovo izbacivanje iz poslovanja očito ima politički, socijalni i ekonomski značaj koji zahtijeva jasnu kongresnu ovlast“, tvrdio je drugi odvjetnik.
Sudac Ali se složio da šteta uzrokovana zamrzavanjem, uz njihove uvjerljive argumente da bi zamrzavanje moglo prekršiti zakone protiv vladinih dužnosnika koji donose „arbitrarne i proizvoljne“ odluke, opravdava izdavanje naloga administraciji da ukine zamrzavanje dok se postupak nastavlja.
U argumentima, Ministarstvo pravde zauzelo je neuobičajeno širok pogled na izvršnu moć. Odvjetnik DOJ-a Eric Hamilton tvrdio je da, budući da se poduzeti koraci poduzimaju po predsjedničkoj naredbi, udruge nemaju ovlasti osporavati postupke USAID-a i State Departmenta prema Zakonu o administrativnoj proceduri, koji omogućava sudovima da blokiraju „arbitrarne i proizvoljne“ radnje savezne agencije.
Argumenti administracije
„Nemamo agencijsku akciju jer agencija provodi izvršni nalog“, rekao je Hamilton. „To je iznimno disruptivna sugestija … da se izvrši ovaj upad u USAID koji bi zapravo doveo do toga da USAID pređe pod stečaj pod federalnim sudom … Ova politika se provodi u kontekstu predsjedničkog korištenja njegove ovlasti iz članka II da postavi vanjsku politiku za Sjedinjene Države.“
U svojoj odluci sudac je Ali odbacio taj argument, rekavši da bi tumačenje Ministarstva pravde dovelo do toga da svi oblici djelovanja agencija budu izvan nadzora sudova i moglo bi oslabiti APA (Zakon o administrativnoj proceduri).
„Argument optuženih, barem kako je do sada iznesen, dokazuje previše – dopuštao bi predsjedniku i agencijama da jednostavno preformuliraju djelovanje agencija kao naredbe ili smjernice koje potiču od predsjednika kako bi izbjegli pregled prema APA“, napisao je sudac.
Treća sudska odluka zabrane provedbe Trumpovih Odluka
Ali je treći sudac koji je izdao hitnu zabranu na Trumpove napore da jednostrano zamrzne široke dijelove vladine potrošnje. Okružni sudac John McConnell prisilio je administraciju da ukine zamrzavanje za domaće savezne programe. Dok je sudac Loren Ali Khan blokirao dijelove Trumpovog zamrzavanja domaće potrošnje.
Izvor: POLITICO
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]