Turska je službeno podnijela zahtjev za pridruživanje BRICS-u, grupi zemalja u usponu koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Ovaj potez Ankare izazvao je brojna pitanja i špekulacije o motivima i potencijalnim posljedicama ovog geopolitičkog zaokreta.
Zašto Turska želi ući u BRICS?
Turska, članica NATO-a i kandidat za članstvo u EU, već dugo balansira između Istoka i Zapada. Međutim, zategnuti odnosi sa Zapadom, posebno zbog sporova oko Sirije, ljudskih prava i Cipra, naveli su Ankaru da traži alternative. BRICS, sa svojim rastućim ekonomskim utjecajem i fokusom na multipolarni svijet, predstavlja atraktivnu opciju za Tursku koja želi ojačati svoj globalni položaj i diverzificirati vanjskopolitičke odnose.
Potencijalne koristi za Tursku ulaskom su da otvara vrata novim tržištima i investicijama, posebno u sektorima energetike, infrastrukture i tehnologije. Osim toga BRICS pruža platformu za jačanje glasa Turske na međunarodnoj sceni i sudjelovanje u oblikovanju globalnog poretka. Sam BRICS se pozicionira kao alternativa zapadnim institucijama poput MMF-a i Svjetske banke, što je privlačno za Tursku koja želi smanjiti ovisnost o Zapadu.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Izazovi i rizici ulaska Turske u BRICS:
Pridruživanje BRICS-u moglo bi dodatno zakomplicirati odnose Turske sa Zapadom, posebno sa SAD-om i EU. Turska bi se mogla naći u situaciji da balansira između interesa BRICS-a i svojih tradicionalnih saveznika. Dominacija Rusije i Kine u BRICS-u mogla bi ograničiti manevarski prostor Turske i utjecati na njezinu neovisnost.
Turska je tek započela proces pridruživanja BRICS-u. Pred njom su pregovori i ispunjavanje uvjeta za članstvo. Hoće li Turska uspjeti u svojoj namjeri i kakve će posljedice to imati na njezinu vanjsku politiku i odnose sa Zapadom to tek treba vidjeti.