Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Hrvatskoj zatražio je policijsku zaštitu, što je prilično neuobičajen i zabrinjavajući događaj. Iako detalji nisu javno dostupni zbog sigurnosnih i taktičkih razloga, ovo su ključne informacije i moguća tumačenja. Zahtjev EPPO-a za policijsku zaštitu ozbiljan je događaj koji ukazuje na potencijalne rizike i pritiske s kojima se suočavaju tužitelji u borbi protiv korupcije. Nadamo se da će nadležne institucije osigurati sigurnost svih uključenih u ovaj slučaj i omogućiti da se istraga provede neovisno i bez pritisaka.
Tko je iz EPPOa tražio zaštitu?
Prema dostupnim informacijama, zaštitu je tražila europska tužiteljica Tamara Laptoš, ključna osoba EPPO-a u Hrvatskoj. Nije jasno je li zaštita tražena samo za nju ili i za druge članove EPPO tima u Hrvatskoj. Premijer Andrej Plenković posebno je istaknuo problem isključivog curenja informacija u medije u vezi s cijelim slučajem, što je jučer ocijenio kao nečuveno i protuzakonito. Njegovu zabrinutost nije izazvala činjenica da je zaštita zatražena iz ureda tužitelja, već pitanje kako su te informacije procurile u javnost. Čak je i danas na 8. sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku premjer Andrej Plenković izrazio čuđenje što je netko stao na stranu ureda tužitelja i izrazio zabrinutost.
Zašto je iz ureda EPPOa zaštita tražena?
Iako nema službene potvrde, nagađa se da je zahtjev za zaštitu povezan sa slučajem Beroš-Petrač, odnosno istragom protiv bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i drugih osoba zbog sumnje na korupciju.
Moguće je da su tužitelji EPPO-a primili prijetnje ili da su na neki drugi način zastrašivani tijekom istrage. Zaštita bi mogla biti potrebna kako bi se spriječio nezakonit utjecaj na svjedoke u slučaju. Sukob s DORH-om moguć je razlog traženja zaštite. Neki mediji naime spekuliraju da bi zahtjev za zaštitu mogao biti povezan s napetim odnosima između EPPO-a i hrvatskog DORH-a, posebno nakon što je DORH preuzeo slučaj Beroš.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je da je u kontaktu s EPPO-om, ali nije komentiralo detalje o zaštiti. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić nije izrazio zabrinutost zbog zahtjeva za zaštitu, no ovaj događaj izazvao je zabrinutost javnosti i otvorio pitanja o sigurnosti onih koji se bore protiv korupcije u Hrvatskoj.