Zašto hrvatski ministar obrane stvara osjećaj nesigurnosti?

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Republike Hrvatske Ivan Anušić je u izjavi u kojoj osuđuje oporbu i predsjednika Zorana Milanovića izgovorio da Hrvatska ide u nekakvu “nesvrstanu priču, nesvrstanu politiku” vjerojatno pri tome misleći na neutralnost po tom pitanju ulaska u misiju. Neutralnost može značiti da se ne sudjeluje nekim u vojnim sukobima, ali to ne isključuje samo po sebi suradnju s NATO-om u drugim područjima poput sigurnosti, humanitarne pomoći i održavanja mira među članicama. “Idemo na način da ćemo jednostavno odustati od svih bilaterala, od svih savezništava i od svih prijateljskih odnosa.” naravno nije razumno obrazložio zašto time misli, ali je nastavio: “Guramo Hrvatsku u jedan nepovratni put zbog kojeg smo devedesete godine krenuli u samostalnost.”

Naravno da je važno prije svega napomenuti da bi odbijanje sudjelovanja u važnoj misiji NATO-a unutar zemalja članice NATO-a moglo imati određene političke posljedice i utjecati na percepciju pouzdanosti i predanosti savezu. Stoga se odluke o sudjelovanju u misijama donose nakon pažljivog razmatranja svih relevantnih faktora.

Međutim treba isto tako znati kako u slučaju Hrvatske, odluka o nesudjelovanju u misiji NSATU (NATO misija potpore Ukrajini) izaziva određene unutarnje političke tenzije između oporbe i vladajućih, ali nikako ne dovodi u pitanje članstvo Hrvatske u NATO-u niti kako to Anušić kao potpredsjednik Vlade i ministar obrane objašnjava, prijateljske odnose sa NATO saveznicima.

Prijateljski odnosi država, pa tako i članica NATO-a se grade na više razina, vjerujemo da to Anušić zna, odnosno odnosi među saveznicima u NATO-u grade se na suradnji u raznim područjima, uključujući obranu, sigurnost, politiku i gospodarstvo. Sudjelovanje u jednoj misiji samo je jedan aspekt te suradnje.

Iako to ministar obrane možda ne zna, zna sasvim sigurno premjer Plenković, jedno odustajanje od misije NATO-a, vezano uz zemlju koja nije članica NATO-a ne bi automatski značilo odustajanje od sudjelovanja u NATO-u i prijateljskih odnosa sa saveznicima. To je sasvim neprofesionalna i neozbiljna izjava jednog podpredsjednika Vlade Hrvatske i ministra obrane.

Idejno, NATO je savez s više misija i aktivnosti. NATO savez provodi cijeli niz različitih misija i aktivnosti diljem svijeta, s različitim ciljevima i stupnjevima angažmana. Sudjelovanje u jednoj misiji sasvim sigurno nije preduvjet za članstvo u savezu. Odluke o sudjelovanju u misijama donose se individualno. Svaka članica NATO-a samostalno za sebe odlučuje o sudjelovanju u pojedinim misijama, ovisno o svojim nacionalnim interesima i sposobnostima. Odbijanje sudjelovanja u misiji ne znači izlazak iz saveza ili ulazak na suprotnu stranu “bojišta”. Članice NATO-a uvijek mogu i imaju pravo odbiti svoje sudjelovanje u pojedinim misijama bez da to utječe na njihovo članstvo u savezu. O tome bi se ministar Anušić trebao informirati kod nekog upućenijeg od sebe.

Zmajski marketing

Pročitajte još i:

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

Od 2021. godine, Clean Air Task Force (CATF) diljem Europe prikuplja dokaze o emisijama metana iz postrojenja za naftu i plin. Do sada je CATF posjetio više od 650 lokacija…

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

U utorak 8. travnja 2025. počinje isplata mirovina za ožujak 2025. korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Mirovine su povećane prema novoj aktualnoj vrijednosti (AVM), a uz mirovinu za ožujak,…

Ne propustite

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

Istraživanje “Lovac na metan” prvi puta u Hrvatskoj

PU – obavijesti

PU – obavijesti

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

HZMO: U utorak počinje isplata mirovina

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Nesreća u Splitu: Radnika prikliještio kameni blok

Thompson rasprodan na Hipodromu: Očekuje se više od pola milijuna ljudi!

Thompson rasprodan na Hipodromu: Očekuje se više od pola milijuna ljudi!

Treba li Maja Grba Bujević podnijeti ostavku nakon slučaja Lastovo?

Treba li Maja Grba Bujević podnijeti ostavku nakon slučaja Lastovo?