
Krajem 2024. EPPO je imao ukupno 2666 aktivnih istraga sto je porast od 38 posto u odnosu na prethodnu godinu, s procijenjenom štetom za proračun EU-a od 24,8 milijardi eura, odnosno 22,5 posto više nego 2023. Više od polovice procijenjene štete (13,15 milijardi eura) povezano je s prekograničnom prijevarom u vezi s PDV-om, uz sustavnu upletenost kriminalnih organizacija, što predstavlja veliki rizik za unutarnju sigurnost.
Do kraja 2024. EPPO je imao 311 aktivnih slučajeva povezanih s NextGenerationEU, od kojih je većina (307) proizašla iz Instrumenta za oporavak i otpornost (RRF). Procijenjena šteta za financijske interese EU-a iznosi 2,8 milijardi eura, što predstavlja 30 posto ukupne procijenjene štete za prijevare sa subvencijama. Očekuje se da će se taj broj povećati u kontekstu ubrzane provedbe financiranja NextGenerationEU.
Izgubili prvo mjesto, pretekla nas Njemačka
Kada je riječ o Hrvatskoj, napokon smo izgubili neslavno prvo mjesto po broju prijava građana i sada je na čelu zemalja Njemačka. Hrvatska ima puno vise slučajeva korupcije od ostalih zemalja, hrvatski je udio 17,05 posto u ukupnim slučajevima, dok je na europskoj razini koruptivnih slučajeva sve 3,05 posto.
“U Hrvatskoj imamo 48 otvorenih istraga s procijenjenom štetom od 130 milijuna eura. Podignuto je sedam optužnica koje obuhvaćaju 19 osoba. Imamo 10 pravomoćnih presuda i sve su osuđujuće”, rekla je za N1 europska javna tužiteljica Tamara Laptoš. Unatoč stopostotnom učinku u sudskoj fazi, ipak su svi veliki slučajevi – kapitalci, još na čekanju.
“Slučaj Žalac još čeka odluku VKS-a o zakonitosti sms-poruka. Prošlo je 2 godine od podizanja optužnice. Slučaj Tolušić čeka odluku suda nakon što smo doradili optužnicu, a slučaj Geodezija još je u fazi istrage”, rekla je Laptoš.